چرا دندان درد دارم؟

چرا دندان درد دارم؟

 

دندان درد شما ممکن است به دلایل مختلفی از جمله پوسیدگی، لثه ی عفونی  و سینوزیت، باشد. در این مقاله به 10 نکته که ممکن است دلیل درد دندان شما باشد اشاره کرده ایم. در مقالات قبلی سایت دکتر مشاری به بررسی دلایل درد دندان پرداختیم و در این بخش به بررسی عوامل دیگر می پردازیم.

حس درد دندان ممکن است کم و آزار دهنده یا تیز و از پا درآورنده باشد، ولی هرطوری که باشد، می تواند کاملا زندگی شما را مختل کند.درد دندان میتواند جویدن، صحبت کردن، تمرکز کردن و یا حتی خوابیدن را برای شما سخت کند.

نادیده گرفتن درد داخل دهان تنها به عامل آن وقت بیشتر برای پیشرفت می دهد، همچنین درمان اگر تازه باشد بسیار راحت تر است. دلایل توضیح داده شده در پایین را مطالعه کنید و اگر هر کدام از آنها برای شما آشنا بود با دندانپزشک خود در میان بگذارید.

حفره دندانی و درد دندان

حفره دندانی سوراخیست که توسط پوسیدگی های روی سطح خارجی و سخت دندان که مینا نامیده می شود، ایجاد میشود. در ابتدا، ممکن است این حفره ها هیچ علائمی نداشته باشند، ولی احتمالا به مرور باعث ایجاد درد،خصوصا اگر حفره بزرگ و به ریشه نزدیک شود، خواهد شد. حفره های دندانی رایج ترین دلیل درد دندان ها هستند و معمولا ماه ها بعد از ایجاد دیده می شوند که معمولا برای درمان دیر بوده و به همین دلیل بهتر است که هر دو، سه ماه یکبار نزد دندانپزشک بروید.

شما بیش از حد ورزش میکنید!

تمرینات ورزشی برای بدن بسیار خوب هستند، ولی آیا ممکن است باعث دندان درد شود؟ در یکی از مقالات Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports این طور نوشته شده است. در این مقاله نوشته شده ورزشکارانی که در طول هفته تمرینات استقامتی زیادی انجام می دهند شانس بیشتری برای از بین رفتن مینای دندان توسط اسید موجود روی دندان دارند.

 

خارج شدن ماده ی استفاده شده برای پرکردن دندان

پرشدگی دندان ممکن است توسط اعمال فشار زیاد و یا خرد شدن از جای خود خارج شود. پوسیدگی ایجاد شده زیر یا کنار پر شدگی نیز می تواند باعث این اتفاق شود.برخی افراد ممکن است تا زمانی که غذا داخل آن وارد نشده متوجه این قضیه نشوند. در برخی موارد نیز ممکن است با حساسیت به تغییرات دما این عارضه شناخته شود.

شکستگی دندان

شکستگی دندان

درد دندان شما ممکن است حاصل از ترک خوردگی یا شکستگی یکی از دندان های شما باشد.معمولا جویدن جسم سخت باعث شکستگی می شود.

با توجه به میزان شکستگی ممکن است شما به تاج دندانی، روکش دندان و یا ایمپلنت برای جایگزینی کامل دندان شکسته شده نیاز باشد.

 دندان عقل و دندان درد

اگر تا به حال دندان عقل تان را نکشیده باشید و در حال درآمدن به صورت کج داخل لثه شما باشد باعث احساس درد می شود. هنگامی که دندان عقل از داخل لثه سر بیرون می آورد ممکن است دچار التهاب و درد شدید شوید، مخصوصا به این دلیل که دندان عقل در انتهای دهان قرار داشته و مسواک کردن آن مشکل می باشد. درد ناشی از دندان عقل معمولا از درد حاصل از حفره کمتر است.

مشکل بسیاری از افراد با کشیدن دندان عقل حل می شود. البته کشیدن دندان عقل بستگی به جهت رشد و اندازه ی آن دارد. اگر در انتهای دهان خود احساس درد میکنید ابتدا کمی ایبوپروفن خورده و به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندان قروچه

اکثر افراد دچار این عارضه متوجه انجام آن نمی شوند. افرادی که  دندان قروچه دارند ممکن است هنگام جویدن غذا دچار دردی شدید و ناگهانی شوند. از علائم دیگر دندان قروچه می توان به سردرد، درد در ماهیچه های صورت و قفل شدگی فک اشاره کرد. دندان قروچه می تواند باعث شکستگی دندان نیز بشود. معمولا بهترین درمان برای دندان قروچه استفاده از محافظ دندانی که برای هر شخص توسط دندانپزشک طراحی می شود، می باشد.

پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان باکتری ها و پلاک ها به مرور زمان مینای دندان را از بین می برد، باعث ایجاد ضعف و در نهایت حفره هایی روی دندان می شود. این حفره ها در مینای دندان باعث ایجاد حساسیت در داخل دندان می شود و احساس درد ایجاد می کند.درمان پوسیدگی دندان اغلب می تواند شامل یک پر کردگی باشد.

آبسه دندان

هنگامی که باکتری در داخل تیوپ خمیر دندان ایجاد شود، باعث آبسه ناشی از عفونت شده و نهایتا ریشه دندان شما را از بین می برد.

این امر موجب ایجاد فشار می شود، که اغلب با  تورم و درد در اطراف دندان خودش را نشان می دهد. اشعه ایکس دندان آسیب دیده را مشخص می کند و دندانپزشک شما قادر تصمیم گیری در رابطه به نحوه  درمان خواهد بود. بسته به شدت آبسه، دندانپزشک شما ممکن است مجبور به قطع و تخلیه آن شود، اما اغلب آبسه دندان و عفونت آن را می توان با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

ترک خوردن دندان

 با وجود این، عادت های بد مانند جویدن خودکار، باز کردن بسته ها با دندان ها، و یا حتی خرد کردن یخ با دندان گاهی اوقات می تواند باعث ترک خوردن دندان شود. دندان ترک خورده می تواند درد شدیدی را هنگام جویدن و حساسیت به غذاهای گرم و سرد و نوشیدنی ایجاد کند. گاهی اوقات کرک ممکن است قابل مشاهده نیست، در پشت دندان شما و حتی در ریشه پنهان می شود. درمان ها متفاوت است و به موقعیت و جهت ترک، و همچنین شدت آسیب آن بستگی دارد.

ممکن است مثل پر کردگی ساده باشد و یا مثل درمان یک بیماری پیچیده، سخت باشد.

 بیماری لثه و دندان درد

گینگویت و پريودنتيت دو نوع  بيماری لثه اي هستند که به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باعث ایجاد باکتری در خطوط دندانی می شوند. لثه های آسیب دیده متورم و قرمز شده و به آسانی خونریزی کنند.

با گذشت زمان، لثه ها خود را از دندان جدا می کنند، با باکتری ها پر می شوند و ریشه ها را می بندند. گاهی اوقات توجه بیشتر در مسواک زدن و نخ کشیدن یا مصرف آنتی بیوتیک برای مبارزه با بیماری های لثه کافی است.

با این حال، گاهی اوقات پریودنتیت می تواند نیازمند جراحی برای تمیز کردن بخش های آلوده لثه باشد تا آن را به طور دقیق تر در دندان های مصنوعی به دندان متصل کند.

حساسیت دندان

گاهی اوقات، در  دندانهای خاصی نسبت درجه حرارت گرم و سرد حساسیت ایجاد می شود. روش هایی مانند مسواک زدن با خمیر دندان های خاص و یا استفاده از دوز اضافی فلوراید به دندان های خود برای درمان حساسیت دندان ها توصیه می شود.

مشکل خود را با دندانپزشک در میان بگذاید،  زیرا ممکن است حساسیت دندان شما  نشانه ی یک مشکل اساسی در دندان های شما باشد.

 

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.

منبع:https://www.health.com/condition/pain/tooth-pain-causes