چرا مهم است؟

 

هیچ چیزی به اندازه لبخند زیبا و سالم چاپلوسانه نیست ، اما مراقبت از دندان ها و لثه ها چیزی فراتر از ظاهر زیبا نیست. بهداشت ضعیف دهان می تواند باعث ایجاد حفره ، از دست دادن دندان و بیماری لثه شود. پس باید از نخ دندان یا waterpik از آن مراقبت کنید.

بیماری لثه می تواند بر سلامت قلب تأثیر منفی بگذارد. باکتری های عامل بیماری لثه نیز می توانند وارد جریان خون شده و جنین را هدف قرار دهند و احتمالاً منجر به نارس بودن و وزن کم هنگام تولد در نوزادان شود.

مسواک زدن دندانها حداقل دو بار در روز با خمیر دندانهای حاوی فلوراید شروع خوبی است ، اما مسواک زدن منظم برای پاکسازی ذرات غذا ، پلاک و باکتری از بین دندانها کافی نیست.

موی مسواک آنقدر کوچک نیست که بتواند در این فضاهای تنگ به طور م cleanثر تمیز شود. به همین دلیل ، تمیزکاری بین دندانی ، مانند نخ دندان ، توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA) توصیه می شود.

شما ممکن است در حال تصمیم گیری باشید که برای تمیز کردن بین دندان ها کدام یک بهتر است: نخ دندان یا گل مایع آب Waterpik. دریافت کمک از دندانپزشک همیشه ایده خوبی است.

همچنین به درک تفاوت ها و شباهت های این دو کمک می کند تا بتوانید تصمیم بگیرید که بیشترین سود را برای شما فراهم می کند.

Waterpiks: جوانب مثبت و منفی

از نخ دندانهای آبی Waterpik به عنوان آب جت دندانپزشکی یا آبیاری خوراکی نیز یاد می شود. اولین آبیاری خوراکی در سال 1962 توسط دندانپزشکی در کلرادو اختراع شد که بیمار وی ، مهندس هیدرولیک به او کمک کرد.

در نخ دندان های مخصوص آب ، از یک جریان آب ضربان دار تحت فشار برای تمیز کردن ذرات غذا ، باکتری ها و پلاک های بین دندان ها و زیر خط لثه استفاده می شود.

چه کسی باید از Waterpik استفاده کند؟

اگر ترجیح می دهید از Waterpik به جای نخ دندان استفاده کنید:

بریس بپوشید
دارای پل غیر قابل جابجایی است
تاج دارند
کاشت دندان داشته باشید
همچنین ممکن است استفاده از Waterpik نسبت به نخ استاندارد برای افراد مبتلا به آرتروز یا افرادی که نخ های رشته ای مانور و کار با آنها را دشوار می داند باشد.

چه فوایدی دارد؟

طرفداران
آسان برای استفاده
در مناطق صعب العبور قرار می گیرد
بین دندانهای کاملاً فاصله دار تمیز می شود
استفاده از Waterpik به ویژه برای قرار گرفتن در مناطق سخت قابل دسترسی دهان ، دندان هایی که فاصله زیادی دارند و جیب های پریودنتال که ممکن است در اثر بیماری های زودرس لثه ایجاد شوند ، مفید خواهد بود. آنها همچنین می توانند به حفظ نفس تازه و طولانی تر نفس کمک کنند ، که یک امتیاز اضافی است.

استفاده از واترپیک آسان است. برخی از افراد ممکن است در حالی که راحت ترین درجه حرارت آب و تنظیم قدرت را درک می کنند ، منحنی یادگیری را تجربه کنند.

برای اینکه تا آنجا که ممکن است موثر باشد ، کاربران جدید باید به یاد داشته باشند که قبل از روشن کردن دستگاه نوک را در دهان بگذارند و به آرامی حرکت کنند ، و نوک آن را به آرامی از لثه لغزانند.

برای بهترین نتیجه ، توصیه می شود که از دندانهای پشتی شروع کنید و به سمت دندانهای جلو بروید این کار را تا زمانی که دندان های داخلی و خارجی دندان‌های قسمت بالایی و پایینی را تمیز نکنید، ادامه دهید. این می تواند اطمینان حاصل کند که کل دهان تمیز می شود.

چه معایبی دارد؟

منفی ها
ممکن است تمام پلاک ها را از بین نبرد
می تواند هزینه بر باشد
بی نظم
عمل شستشوی Waterpiks ممکن است برای از بین بردن کامل پلاک از سطح دندان کافی نباشه. برخی از افراد دوست دارند ابتدا از نخ رشته برای پاک کردن و شل شدن پلاک استفاده کنند. سپس می توان از Waterpik برای شستشوی موثر باقی مانده و پلاک های پشت سر استفاده کرد.

Waterpiks هنگام استفاده از نخ سنتی رشته ای ایمن است و به جز کیف پول ، خطری ندارد.

نخ دندان کشیدن: موافقان و مخالفان

استفاده از نخ دندان قدیمی و خوب اما از زمان ماقبل تاریخ شروع می شود. این اولین بار توسط دندانپزشکی به نام Levi Spear Parmly ، در کتاب خود ، “یک راهنمای عملی برای مدیریت دندان ها” ، در سال 1819 به چاپ رسیده است.

Floss 55 سال بعد به طور رسمی توسط Asahel M. Shurtleff ثبت اختراع شد. او نخ هایی را در بسته بندی هایی که شامل یک برش بود ، طراحی کرد ، شبیه روشی که امروزه برخی از نخ ها به فروش می رسند.

نخ دندان دهه 1800 معمولاً از ابریشم پاک نشده ساخته می شد. این محبوبیت پیدا نکرد تا اینکه پس از جنگ جهانی دوم ، زمانی که ابریشم با نایلون جایگزین شد.

امروزه نخ دندان در نگهدارنده های پلاستیکی به نام تیز دندان وجود دارد و شما به عنوان رشته های بلندی خود را می برید. شما می توانید نخ را در انواع طعم دار ، و به صورت رشته های موم دار یا بدون موم پیدا کنید.

چه کسی باید از نخ دندان استفاده کند؟

همه باید نخ دندان بکشند. نخ دندان کشیدن بخشی مهمی در بهداشت دندان برای کاهش خطر بیماری لثه و پوسیدگی دندان است.

waterpikچه فوایدی دارد؟

طرفداران
کنترل آسان
قادر به تمیز کردن هر دندان به طور کامل است
باکتری ها ، پلاک ها و ذرات غذا را از بین دندان ها پاک می کند. استفاده از نخ دندان به شما این امکان را می دهد تا هر دندان را از پلاک های چسبناک تمیز کنید قبل از اینکه تبدیل به تارت شود.

مزیت اصلی استفاده از نخ دندان کنترل است. نخ دندان به صورت دستی به شما این امکان را می دهد که با دقت و تمیز هر دندان را با یک حرکت بالا و پایین پاک کنید و نخ دندان را بین دندان ها مانور دهید.

waterpikچه معایبی دارد؟

منفی ها
قادر به رسیدن به برخی مناطق نیست
باعث خونریزی لثه شما می شود
برخی از افراد ممکن است نتوانند دوباره انجام دهند

هنگامی که فقط به نخ دندان اعتماد می کنید ، مناطق خاصی از دهان را به راحتی پاک کنید. همچنین ممکن است برای قرار گرفتن در بین دندان هایی که خیلی به هم نزدیک هستند مشکل داشته باشید. اگر بیش از حد زیر خط لثه یا بیش از حد با نخ دندان استفاده کنید ، ممکن است لثه خونریزی کند.

مهم است که دهان خود را بعد از نخ دندان پاک کنید. این کمک می کند تا پلاک و باقی مانده خراشیده شده و فاقد دندان از بین برود.

کشیدن نخ دندان قبل یا بعد از مسواک؟

ADA می گوید ، به شرطی که شما یک کار دقیق را انجام دهید ، هر دو روش قابل قبول است. برخی از افراد استدلال می كنند كه دوست دارند ابتدا نخ دندان بكشند تا مواد غذایی و باقی مانده از بین دندان ها شل شود ، كه بعد از آن می توان مسواك زد.

برخی دیگر ترجیح می دهند ابتدا مسواک بزنند تا قسمت عمده پلاک قبل از نخ دندان کشیده شود و به فلوراید خمیر دندان اجازه یابد به مناطقی برسد که توسط غذا مسدود شود.

مطالعه اخیر منتشر شده در مجله پریودنتولوژی نشان داد که مقدار پلاک بین دندان ها در نخ اول ، روش دوم برس بیشتر کاهش می یابد.

با این حال ، ADA و آکادمی پریودنتولوژی آمریکا به منظور حفظ سلامتی لبخند ، به هر منظور مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را توصیه می کنند. اینکه ابتدا نخ دندان بکشید یا مسواک بزنید ، به خود شما بستگی دارد!

بهترین روش بهداشت دندان معمولاً روشی است که شما به آن پایبند باشید ، لذت ببرید و می توانید روزانه خود را با استفاده از آن مشاهده کنید.

بسیاری از افراد کنترلی را که از نخ دندان کشیدن دستی بدست می آورند ترجیح می دهند. دیگران از احساس تمیز و تمیز عمیقی که پس از استفاده از Waterpik به آنها دست می دهد ، عصبانی هستند. تحقیقات نشان داده است که بین استفاده از نخ دندان در مقابل Waterpik حداقل تفاوت در از بین بردن پلاک وجود دارد.

Waterpiks و نخ دندان علاوه بر مسواک زدن ، روش های خوبی برای مراقبت از دندان و لثه هستند. ADA توصیه می کند دو بار در روز مسواک بزنید و یک بار در روز بین دندان ها تمیز کنید. برای دستیابی به نهایت پاک سازی و پاک سازی پلاک ، هر دو بار در روز استفاده کنید.

در مورد هر گونه نگرانی ممکن است با دندانپزشک خود صحبت کنید. همچنین می توانند به شما کمک کنند بهترین گزینه را برای خود تعیین کنید.

https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/waterpik-vs-flossing