ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

ایمپلنت یا کاشت دندان چیست؟

افراد زیادی پیدا نمی‌ شوند که از مراجعه به دندانپزشکی لذت ببرند. اگرچه ممکن است این کار انتخاب ایده آل شما نباشد ، لازم است دهان و سلامت عمومی خود را در حد مطلوب نگه دارید. فرآیند های ترمیمی دندان بسیاری وجود دارد ، که شامل کاشت دندان یا ایمپلنت و انواع پوشش دندان می شوند.

رویه های فعلی در دندانپزشکی ، برخی قدیمی و برخی جدید

علاوه بر جرم گیری یا پر کردن دندان دلایل بسیار دیگری نیز برای مراجعه به دندانپزشک وجود دارد. دنیای دندانپزشکی در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است. در حال حاضر روش های ترمیمی و زیبایی بسیاری وجود دارد که دندانپزشکان به آن تسلط پیدا کرده اند تا شما بتوانید لبخندی درخشان، با دندان هایی سالم و زیبا را داشته باشید. کاشت دندان یکی از بخش های تکنولوژی دندانپزشکی است که بسیار بهبود یافته است. 

به تعبیری ساده، ایمپلنت ها یک دندان یا چند دندان اند که در دهان ثابت قرار داده می شوند. این شامل تاج ها ( Crowns ) ،  بریج های ثابت ( Bridges ) و جراحی و کاشت دندان یا ایمپلنت ( Implants ) است که در آن دندان به داخل استخوان فک پیچ می خورد. 

ترمیم های سطحی مانند روکش و پروتز های قابل جابجایی نیز به عنوان روش های تکمیلی برای کاشت دندان تحت شرایط مناسب مؤثر خواهد بود.

تاج یا کلاه (Crowns or Caps)

تاج یا کلاه (Crowns or Caps)

پوشش کامل دندان با تاج یا کلاه ، باعث زیبایی ظاهری ، پایداری و استحکام کلی آن خواهد شد. از تاج می توان برای اهداف زیبایی مانند تغییر رنگ دندان یا شکل دهی مناسب به آن و همچنین ترمیم عملکردی شکستگی دندان استفاده کرد. 

در صورت شکسته شدن دندان ، تاج برای آن توصیه می شود و صرفا پر کردن آن را در کنار هم نگه نمی دارد. فرآیند تاج گذاری پرهزینه ترین فرآیند ترمیم است اما طولانی ترین مصرف موثر را نیز فراهم می آورد.

بریج ها ( Bridges )

بریج ها ( Bridges )

دندان یا دندان های کاذب برای ایجاد یک بریج ثابت و پر کردن شکاف باقی مانده در دهان که توسط دندان یا دندان از دست رفته ایجاد شده ، بین دو تاج قرار می گیرد. 

معمولاً این بریج ها ، قابل جدا شدن نیستند. این کار به همان روش تاج انجام می شود اما از دو دندان به عنوان تکیه گاه استفاده می شود. همچنین امکان وجود یک بریج کاشته شده در آنجا وجود دارد که پیکربندی دندان به داخل استخوان فک پیچیده می شود. 

ایمپلنت یا کاشت دندان ( Dental Implants )

نگهدارنده های تیتانیومی برای چسباندن دائمی دندان کاذب به استخوان فک پیچ خورده می شوند. با گذشت زمان ، فیکسچرها با استخوان در فرآیندی به نام استئواینتگریشن ( Osseointegration ) ، ادغام می شوند. کاشت دندان از دوام بالایی برخوردار است ، پوسیدگی ندارد و هرگز از جای خود نمی لغزد.

 

گزینه های ترمیمی ، اما بدون نیاز به انجام کاشت نیز وجود دارند که شامل موارد زیر اند:

باندینگ ( Bonding )

این فرآیند برای پر کردن دندان های پوسیده یا ترمیم دندان ها با تغییر رنگ یا تغییر شکل مجدد آنها استفاده می شود. 

باندینگ با یک ماده رزین کامپوزیت به رنگ دندان انجام می شود که می تواند برای پر کردن شکاف ها یا تغییر شکل دندان به خصوص یک دندان جلویی ، به طور کامل بر روی یک دندان استفاده شود. رزین را می توان برای بهبود رنگ دندان انتخاب کرد. 

فرایند باندینگ در تنها یک بازدید تکمیل می شود و چندین سال دوام می‌ آورد ، اما شکننده تر از سایر گزینه های موجود است. خرد 

شدن و تغییر رنگ شایع ترین آسیب های وارده بر آن به ویژه در دندان های جلویی است.

ونیرها ( Veneers )

 

 این قطعات نازک از جنس چینی یا رزین کامپوزیتی هستند که برای تقویت و ترمیم شکل و رنگ بر روی بالاترین سطح دندان قرار داده می شوند. این انتخاب از باندینگ بیشتر و از تاج کمتر تهاجمی است. ونیر ها با دوام تر از باندینگ ها و بسیار ارزان تر از تاج هستند.

دندان مصنوعی یا دندان های کاذب

دندانپزشکی انتخاب مناسبی برای برخی از بیماران است ، اما به طور کلی باعث می شود فرد احساس پیری و خودآگاهی کند. پروتزها معمولاً به دور خود می چرخند ، گفتار را دشوار می کنند و باعث نا امیدی و خجالت برای فرد می شوند. روش های متناسب سازی سفارشی برای کاهش این نگرانی ها در دسترس قرار دارد. پروتزهای کامل و جزئی در دسترس افراد قرار دارند.

انتخاب از بین گزینه های درمان

به طور کلی ، ترمیم ها و ایمپلنت های ثابت هنگام کار دندانپزشکی قابل اطمینان تر و پایدارتر از جایگزین های جداشونده آنها هستند. با وجود گزینه های زیاد و متنوع برای کاشت دندان یا ترمیم ، مهم است که با توجه به شرایط شما ، با دندانپزشک خود مشورت کنید تا مناسب ترین گزینه برای خود را تعیین کنید.

 موارد استفاده از ایمپلنت یا کاشت دندان

بروز مشکلاتی نظیر پوسیدگی‌های گسترده، بیماری پریودنتال یا بسیاری از آسیب‌ها و ضربه‌های فیزیکی ناشی از تصادفات ممکن است به از دست رفتن دندان‌ها منجر شود. در چنین مواردی و در صورت برخورداری فرد از سلامت لثه و استحکام بافت استخوان پزشک معالج روش ایمپلنت کاشت دندان را به عنوان راه‌کار جایگزینی برای دندان‌های طبیعی پیشنهاد می‌کند.

 

از دست دادن دندان‌های طبیعی، علاوه بر ایجاد مشکلات گسترده در روند غذا خوردن و به خطر انداختن سلامت عمومی بدن، در کاهش اعتماد به نفس نیز تاثیرگذار است. کاشت دندان روش مناسبی است که می‌تواند زیبایی ظاهری، عزت نفس و سلامتی را به فرد بازگرداند.

سپری کردن کلیه مراحل ایمپلنت دندان به روشی موفقیت آمیز مستلزم مراجعه به پزشکی حاذق، اطمینان از سلامت لثه و استحکام بافت استخوان و رعایت بهداشت دهان و دندان است.

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.