ایمپلنت دندان ؛ بهبودی بعد از کاشت دندان به چه صورت است و معرفی مینی ایمپلنت ها

ایمپلنت دندان در طی دو جلسه انجام می شود و پس از هر یک از این جلسات ، نیاز به دوره ریکاوری خواهد بود. بسته به چگونگی انجام عمل و نحوه واکنش شما به جراحی ممکن است دوره بهبودی متفاوت باشد. دوره ریکاوری بعد از اولین جلسه ، هنگامی که پیچ تیتانیوم نصب می شود ، طولانی تر خواهد بود.

ایمپلنت دندان ؛ بهبودی بعد از کاشت دندان به چه صورت است و معرفی مینی ایمپلنت ها
 

بهبودی بعد از قرار دادن پیچ دندان

روش اولیه در عمل کاشت دندان ، قرار دادن پیچ دندان است. جراح دندانپزشک مجبور است در لثه برش انجام دهد و سوراخی در استخوان شما سوراخ کند، بنابراین بدن شما با تورم و التهاب شدید در آن ناحیه عکس العمل نشان می دهد. برای کاهش تورم می توانید از کمپرس های یخ یا سرما استفاده کنید. اما اطمینان حاصل کنید که از کمپرس به مدت ۳۰ دقیقه استفاده کرده و سپس وقفه ای ایجاد کنید تا شروع ۳۰ دقیقه دیگر،  تا از آسیب به بافت ها جلوگیری کنید.

درد بعد از عمل طبیعی است و می توانید انتظار داشته باشید بلافاصله پس از رفع  بی حسی آن را احساس کنید. ممکن است به داروهای تسکین دهنده درد و آرامش بخش نیاز داشته باشید، اما اگر درد شما بیشتر باشد ، برخی از داروهای بدون نسخه نیز ممکن است کافی باشند. جراح دندانپزشک همچنین برخی از آنتی بیوتیک ها را برای جلوگیری از خطرات عفونی نیز تجویز می کند.

در روز عمل از خوردن غذا خودداری کنید (اما حتماً قبل از آن غذا خورده باشید) و از روز بعد رژیم مایع را شروع کنید. دو تا سه روز رژیم غذایی مایع را حفظ کنید تا مطمئن شوید که به زخم جراحی آسیب نمی رسد. به مدت دو تا پنج روز از مصرف لبنیات خودداری کنید، زیرا باکتری های موجود در این محصولات می توانند ایجاد یک عفونت را تسهیل کنند.

 

شما باید فقط روی پشت یا آن طرفی که مخالف محل جراحی است بخوابید. همچنین ممکن است در منطقه ای که تحت عمل جراحی قرار گرفته است ، کبودی روی صورت را تجربه کنید. در صورت استفاده از کمپرس و در صورت شستشوی دهان با بابونه ممکن است در بعضی موارد از کبودی جلوگیری شود.

می توانید دندان  خود را مسواک بزنید ، اما باید از مسواک زدن محل عمل خودداری کنید. مقداری دهان تان را با مواد شوینده آب بکشید ، اما مطمئن شوید که حاوی مقادیر کمی الکل است. الکل باعث کند شدن روند بهبودی زخم می شود. از نوشیدن مشروبات الکلی خودداری کنید، به خصوص اگر از آنتی بیوتیک استفاده می کنید.

استعمال دخانیات مجاز نیست، زیرا باعث به تأخیر افتادن ترمیم بافت ها می شود و همچنین ممکن است به رد کاشت ها کمک کند. دوره بهبودی ممکن است بین پنج روز تا دو هفته متغیر باشد. با این وجود ، شما می توانید فعالیت های عادی روز بعد از عمل را انجام دهید.

 

بهبودی بعد از جلسه دوم

جلسه دوم شامل قرار دادن جابجایی ها است و دو تا شش ماه بعد از جلسه اول انجام می شود. تورم ، کبودی و درد را تجربه خواهید کرد. دوره ریکاوری مشابه دوره اول بهبودی خواهد بود و توصیه های بهبودی مشابه ارائه می شود. اما با توجه به اینکه جراح استخوان را دیگر سوراخ نمی کند ، تورم شدیدتر خواهد بود. انتظار می رود که طی سه تا هفت روز بهبود پیدا کنید.

مینی ایمپلنت

مینی ایمپلنت

ایمپلنت های کوچک دندانپزشکی قطر فوق العاده کوچکی دارند ، پهنای حدود ۱/۸میلی متر، که بیش از ۲۰ سال پیش توسط یک دندانپزشک (Victor I. Sendax) طراحی شده اند. تئوری Trans نظریه وی بود. مینی ایمپلنت می تواند به صورت ایستاده و یا در ترکیب با پایه طبیعی دندان و یا ایمپلنت های منظم عمل کند.

در اواخر سال ۱۹۹۷، دکتر Sendax در مورد نظریه مینی ایمپلنت و مفاهیم طراحی خود با یک همکار ، دکتر رونالد بولارد همکاری کرد. دکتر بولارد پیش از این یک شرکت کاشت دندان ایجاد کرده بود که در حال تولید و بازاریابی محصولات استاندارد دندانپزشکی از جمله ایمپلنت های معمولی دندان بود.

هر دو پزشک وقت زیادی را صرف مطالعه و تثبیت طرح اصلی می کنند تا اینکه با ارائه قسمت بالایی و گردنه کارآمدتر در کاشت به مینی ایمپلنت دست یافتند. پس از ترکیب با طرح درج اصلی ، مینی کاشت دندان انجام شد.

بعد از اینکه شرکت دندانپزشکی دکتر بولارد مینی ایمپلنت دندان را تولید کرد، سرانجام در یک کنفرانس کاشت ایمپلنت در اورلاندو ، فلوریدا، در آوریل سال ۱۹۹۷،  به جامعه دندانپزشکی ایالات متحده معرفی شدند. کاشت های کوچک دندانی ظاهراً تأثیر گذاری زیادی در صنعت محصولات دندانپزشکی داشته اند.

مینی ایمپلنت ها دقیقاً چه کاری انجام می دهند؟

 

موثرترین استفاده از آن ها در  تثبیت پروتز پایین بیمار است. تخمین زده شده است که تقریباً ۵۰ میلیون نفر در ایالات متحده وجود دارند که بدون دندان هستند و عادت کردن و استفاده از وسایل پروتزی برای آن ها بسیار دشوار است. مشکلاتی مانند پروتزهایی که به خوبی پر نمی شوند ، یا پروتزهایی که هنگام جویدن درست کار نمی کنند، بسیار معمول است. بسیاری از افرادی که پروتز دندانی دارند، به دلایل زیبایی شناختی و ظاهری بدی که ایجاد می کنند، تمایل دارند معاشرت خود را محدود و کم کنند. سایر مشکلاتی که ایجاد می کند بوی بد دهان است. به همین دلیل قرار دادن موفقیت آمیز مینی ایمپلنت دندان می تواند به رهایی مردم از این مشکلات کمک کند. 

 مینی ایمپلنت های دندان به اندازه کافی باریک هستند که بتوان آنها را مستقیماً از طریق بافت لثه و درست در استخوان زیر آن قرار داد. برخلاف ایمپلنت های استاندارد دندانپزشکی ، هیچ دلیلی برای برش و جراحی و باز کردن شکاف در بافت لثه با مینی ایمپلنت وجود ندارد. یکی از بزرگترین مزایای آن، کاهش تحریک و ناراحتی است که بعضاً بعد از جراحی کاشت دندان ایجاد می شود. در حالی که در ایمپلنت های معمولی مراقبت در حین قرار دادن برای جلوگیری از آسیب به ساختارهای عصبی ، سینوسی یا استخوانی آسیب پذیر ضروری است، در این روش به سبب عرض بسیار کوچک مینی ایمپلنت ها، عمل بسیار ایمن تر خواهد بود.

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.

منبع مقاله: Mini Dental Implants

Recovering after Dental Implants