تغییر رنگ دندان و ایجاد لکه روی آن از مواردی است که به دلایل مختلفی ممکن است اتفاق بیفتد.

اما خبر خوب چیه؟ بسیاری از این لکه ها قابل درمان و پیشگیری هستند.

در اینجا مواردی است که شما باید در مورد دلایل تغییر رنگ دندان و لکه ها بدانید ، و آنچه می توانید انجام دهید تا سفیدی مروارید خود را به بهترین شکل نشان دهید.

انواع لکه گیری

تغییر رنگ دندان در سه دسته مختلف وجود دارد: خارجی ، ذاتی و وابسته به سن.

با تغییر رنگ دندان خارجی ، احتمالاً لکه ها فقط روی مینای دندان یا سطح دندان تاثیر می گذارند. شایعترین علت ایجاد لکه های خارجی عبارتند از:

 • غذا
 • نوشیدنی ها
 • تنباکو

به طور معمول این نوع لکه در داخل دندان قرار دارد که باعث مقاومت بیشتر آن در برابر محصولات سفید کننده بدون نسخه می شود. اغلب مایل به خاکستری است. نمونه هایی از لکه های ذاتی عبارتند از:

 • داروهای خاص
 • ضربه یا آسیب به دندان
 • پوسیدگی دندان
 • فلوراید زیاد
 • ژنتیک

مرتبط با سن هنگامی که پیر می شوید ، مینای دندان شما فرسوده می شود که اغلب به ظاهر زرد منجر می شود. در بسیاری از مواقع ، تغییر رنگ مربوط به سن ممکن است توسط عوامل خارجی و ذاتی ایجاد شود.

عوامل تغییر رنگ دندان

شیلا صمد دار ، DDS ، رئیس آکادمی دندانپزشکی عمومی ناحیه کلمبیا ، توضیح می دهد: “موضوعات اصلی تغییر رنگ معمولاً مواردی است که می خوریم و می نوشیم ، پیری و آسیب دیدگی دندان”.

غذا ، نوشیدنی و تنباکو

انواع خاصی از غذا و نوشیدنی می توانند به لایه های بیرونی دندان شما منتقل شده و دندان های شما را لکه دار کنند. برخی از موارد متداول در ایجاد لکه های دندان عبارتند از:

 • سس قرمز
 • شراب قرمز
 • چای
 • قهوه
 • شکلات

مصرف دخانیات به صورت سیگار یا تنباکوی جویدنی نیز می تواند باعث تغییر رنگ دندان شود.

طبق تحقیقات بالینی منبع معتبر ، شیوع تغییر رنگ دندان در افراد سیگاری نسبت به افراد غیر سیگاری بیشتر است. علاوه بر این ، تحقیقات نشان داد که سطح نارضایتی افراد سیگاری از شکل ظاهری آنها بر اساس ظاهر دندانهای آنها بیشتر است.

همچنین ، طبق دانشکده پزشکی دندانپزشکی تافتز ، یک محیط اسیدی در دهان شما می تواند مینای دندان شما را مستعد تغییر رنگ کند.

سن ، آسیب ها و آنتی بیوتیک ها

صمد دار می گوید: “با افزایش سن ، دندان های شما شکننده تر شده و باعث ایجاد لک یا زردی می شوند.”

وقتی صدمات دندان ریشه مشکل باشد ، گاهی اوقات فقط دندان آسیب دیده تیره می شود.

اگر در دوران کودکی آنتی بیوتیک مصرف کرده اید ، ممکن است بخواهید بدانید که برای شما کدام یک تجویز شده است. طبق منبع معتبر سازمان غذا و دارو ، بین مصرف آنتی بیوتیک های تتراسایکلین در دوران کودکی و تغییر رنگ دائمی دندان رابطه وجود دارد.

رنگ آمیزی توسط رنگ

اگر از خود می پرسید که چه عواملی باعث تغییر رنگ دندان شما می شود ، Rhonda Kalasho ، DDS ، از دندانپزشکی مدرن GLO ، بینش زیر را در مورد آنچه می تواند باعث ایجاد لکه های سطحی بر روی دندان شما شود ، ارائه می دهد.

رنگ زرد. افرادی که سیگار می کشند یا از دخانیات جویدنی استفاده می کنند ممکن است روی دندان هایشان لکه زرد ایجاد شود.  رنگ زرد دندان همچنین می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه یا شراب قرمز
 •  رژیم غذایی سرشار از قندهای ساده
 • داروهای خاص
 • بهداشت دهان و دندان ضعیف
 • خشکی دهان مزمن

رنگ قهوه ای

لکه های قهوه ای روی دندان یا تغییر رنگ می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برخی از شایع‌ترین دلایل عبارتند از:

 • مصرف دخانیات
 • نوشیدنی هایی مانند چای ، قهوه ، کولا و شراب قرمز
 • میوه هایی مانند زغال اخته ، توت سیاه و انار
 • پوسیدگی دندان درمان نشده
 • تجمع تارتار

سفید

یک حفره می تواند باعث لکه سفید روی دندان شما شود که با پیشرفت بیشتر تیره می شود. فلوراید زیاد نیز می تواند لکه های سفید روی دندان های ایجاد کند.

  لکه سیاه می تواند ناشی :

 • یک حفره پیشرفته دندان
 • پر کننده ها و تاج هایی که حاوی سولفید نقره
 • مکمل های مایع آهن

رنگ بنفش

 کالاشو می گوید بیمارانی که به طور منظم شراب مصرف می کنند بیشتر تمایل به بنفش در دندان هایشان دارند.

برای از بین بردن لکه ها چیکار کنیم؟

به طور کلی ، گزینه های سفید کننده دندان در سه دسته گسترده قرار می گیرند. آنها عبارتند از:

درمان در مطب

دندانپزشک شما در مقایسه با محصولات داخلی از غلظت بالاتری از هیدروژن پراکسید برای سفید شدن دندان استفاده می کند. درمان در مطب به سرعت کار می کند و عوارض آن معمولاً بیشتر از سایر روش ها ادامه دارد.

درمان های خانگی از طریق دندانپزشک

 برخی از دندانپزشکان می توانند بسته های سفارشی درست کنند تا در خانه روی دندان های شما استفاده شود. شما یک ژل به سینی اضافه می کنید و آن را حداکثر ۱ ساعت در روز یا طبق توصیه دندانپزشک روی دندان خود می پوشید. شاید لازم باشد چند هفته سینی ها را بپوشید تا به نتیجه برسید.

محصولات بدون نسخه خمیردندان‌های سفید کننده و نوارهای سفید کننده ممکن است بتوانند لکه های سطح را کاهش دهند ، اما در لکه های ذاتی که در داخل دندان های شما قرار دارند بسیار کمتر موثر هستند.

با دندانپزشک خود را قبل از امتحان هرگونه محصول سفید کننده دندان برای اطمینان از بی خطر بودن آن استفاده کنید. برخی از محصولات می توانند باعث حساسیت دندان یا تحریک لثه شوند.

علاوه بر این ، برای تمیز کردن منظم دندان حتما به دندانپزشک خود مراجعه کنید. معاینه و تمیزکاری منظم اغلب می تواند به کاهش لکه ها و لکه ها کمک کند.

چه زمانی باید به دندانپزشک مراجعه کنید؟

اگر متوجه تغییر رنگ دندان های خود شدید و با یک محصول سفید کننده بهتر نمی شود ، بهتر است از دندانپزشک خود پیگیری کنید.

اگر فقط یک دندان تغییر رنگ داده باشد ، ممکن است به دلیل وجود یک حفره یا آسیب به قسمت داخلی دندان شما باشد. هرچه زودتر این نوع مسائل توسط دندانپزشک شما درمان شود ، نتیجه بهتری خواهد داشت.

برای حفظ سلامت دندان های خود ، سالی دو بار برای معاینات معمول به دندانپزشک مراجعه کنید. اغلب در طی این ملاقات ها مشکلات کشف می شود. وقتی درمان به موقع انجام شود ، می تواند از پیچیده تر شدن موضوع جلوگیری کند.

چگونه می توانید از تغییر رنگ جلوگیری کنید؟

بعد از خوردن غذاهای رنگی از دندان های خود مراقبت کنید. اگر قصد دارید از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی استفاده کنید ، صمد دار توصیه می کند به محض پایان کار مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را انجام دهید. اگر این امکان وجود ندارد ، نوشیدن یا غرق شدن در آب می تواند حداقل برخی ذرات را که می توانند دندان های شما را لکه دار کنند از بین ببرید.

 Kalasho توصیه می کند حداقل سه بار در روز دندان های خود را مسواک بزنید ، روزانه نخ دندان بکشید و همچنین از فلوسر آب و همچنین خمیر دندان سفید کننده یا دهان شویه استفاده کنید. وی می گوید: “دهانشویه و نخ دندان کش گزینه های بسیار خوبی برای به حداقل رساندن لکه های مزاحم بین دندان ها است که برای از بین بردن آنها سخت است.”

عادت های خود را اصلاح کنید. در صورت سیگار کشیدن یا جویدن توتون و تنباکو ، با پزشک خود در مورد برنامه ترک برای ترک آن صحبت کنید. همچنین ممکن است بخواهید از مواد غذایی که باعث لک دار شدن دندان های شما می شوند را کاهش دهید. اگر انجام این کار دشوار است ، مطمئن شوید که مسواک در دست دارید تا بتوانید در مورد نگه داشتن دندان های خود از مواد لکه دار فعال باشید.

حرف آخر

تغییر رنگ دندان معمول است و به دلایل مختلف ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد. این اغلب توسط مواد غذایی و نوشیدنی های رنگی و همچنین محصولات دخانیات مانند سیگار ، سیگار برگ یا تنباکو جویده می شود.

تغییر رنگ یا لکه هایی که در داخل دندان های شما ظاهر می شود ، به عنوان لکه های ذاتی شناخته می شود ، می تواند در اثر پوسیدگی دندان ، آسیب دیدگی یا دارو باشد. کلینیک دندانپزشکی مشاری می تواند در مورد بهترین روش برای این نوع لکه ها به شما مشاوره دهد.

https://www.healthline.com/health/tooth-discoloration#discoloration-types