همه چیز درباره ایمپلنت دندان ( Dental Implant )

یک کاشت دندان معمولی یک قطعه کوچک پیچ مانند، از جنس تیتانیوم است که به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان طبیعی از دست رفته عمل می کند. کاشت دندان در استخوان فک فوقانی یا تحتانی قرار می گیرد.

پس از اتمام عمل، ایمپلنت می‌بایست به استخوان وصل شود که این کار را می توان چند هفته بعد از عمل انجام داد. 

زمان درمان، زمان قرارگیری کاشت های شما و بعداً هنگامی که پروتز کاشته می شود، بسته به وضعیت شما متفاوت خواهد بود. بعضی اوقات ممکن است طی چند روز به طور معمول دندان های سالم و زیبایی به نظر برسند. در برخی شرایط ، ممکن است لازم باشد قبل از اتمام ترمیم ، مدت زمان طولانی تری منتظر بمانید.

Dental Implant

از کاشت دندان می توان برای جایگزینی یک دندان از دست رفته یا تعدادی از دندان های از دست رفته استفاده کرد. دندان های ایمپلنت، مانند دندان های طبیعی، عمل کرده و به نظر می‌آیند و همچنین یکپارچگی ساختار صورت را حفظ می کنند و ظاهر و عملکرد فک را بهبود می بخشند.

پس از این که فیکسچر پیچ مانند، با رعایت نکات ​​ایمنی نصب شد و ایمپلنت با استخوان در هم آمیخته شد، دندانپزشک، می تواند یک ایمپلنت واقعی را که جایگزینی برای دندان طبیعی است، بر روی پیچ سوار کند.

هر کسی که یک یا تعداد بیشتری از دندان های خود را به دلیل آسیب دیدگی ، بیماری یا پوسیدگی از دست داده باشد می تواند کاندیدای مناسبی برای ایمپلنت باشد.

گاهی اوقات اگر تعدادی دندان از بین رفته باشد ، کاشت های دندانی با تاج یا پل می توانند جایگزین آنها شوند.

آیا نمی دانید که کاندیدای مناسبی برای کاشت دندان هستید یا خیر؟

اگر به اندازه کافی سالم هستید، احتمالا می توانید ایمپلنت دندانی را دریافت کنید.  دندانپزشک شما به منظور تصمیم گیری نهایی در مورد جایگزینی دندان های خود، تاریخچه پزشکی شما و خانواده تان را مطالعه خواهد کرد.

از بیهوشی و داروهای آرام بخش برای از بین بردن هرگونه ناراحتی بیمار در طول عمل استفاده می شود. ممکن است بعد از انجام این عمل ناراحتی و درد احساس شود اما این درد معمولاً خفیف است و با برخی از مسکن ها بر طرف می شود. صحبت کردن با  بیماران قبلی در مورد عملشان نیز می تواند مفید باشد. 

ایمپلنت دندانی از مزایای بسیاری برخوردار است. از مزایای استفاده از روش کاشت ایمپلنت می توان به بهبود ظاهر و اعتماد به نفس و همچنین تقویت توانایی جویدن و لذت بردن از غذای شما اشاره کرد. همچنین این دندان ها از سایر  دندان ها و استخوان فک شما نیز محافظت می کنند. بزرگترین نقطه ضعف آن، این است که کاشت دندان بسیار پرهزینه است، هزینه ها در مطب های مختلف، متفاوت است و بسته به دشواری روش ممکن است هزینه های اضافی نیز داشته باشد.

فرآیند کاشت ایمپلنت های دندانی به چه صورت است؟

ایمپلنت های دندانی در صورت وجود دندان های از دست رفته ، یک راه حل پیش روی شماست. این درمان نسبت به هر یک از روش های جایگزینی دندان مانند پل یا بریج و یا دندان مصنوعی دوام بیشتری دارد. این روش پیچیده است و شامل چندین مرحله می باشد. در برخی موارد ، پیوند استخوان نیز قبل از کاشت واقعی دندان مورد نیاز است.

آمادگی پیش از عمل جراحی

قبل از عمل ، دندانپزشک باید تشخیص دهد که برای قرار دادن ایمپلنت ها، پایه های محکمی ( استخوان کافی در لثه ها) وجود دارد یا خیر. اگر استخوان موجود کافی نباشد ، پیوند استخوان لازم خواهد بود. دندانپزشک همچنین به ارتوپانتوموگرافی (OPT) احتیاج دارد ، که ذهنیت کاملی از موقعیت اعصاب ، سینوسها و سایر داده های مهم که می تواند به جراح در انجام کاشت دندان کمک کند، خواهد داد.

مراحل انجام عمل کاشت دندان

ایمپلنت دندان

عمل ایمپلنت دندان نیاز به چندین مراجعه به پزشک دارد، عملیاتی که طی ایمپلنت انجام می گیرد عبارت است از:

  • قرار دادن پیچ تیتانیومی؛
  • قرار دادن اباتمنت ( Abutments
  • ایجاد رنگ مناسب برای تاج ها و گرفتن قالب از دندان؛
  • و قرار دادن تاج ها. 
  • به طور معمول، فاصله زمانی سه تا شش ماهه بین قرار اول و دوم شکل خواهد گرفت.

قرار دادن اباتمنت ( Abutments

مرحله بعدی کاشت دندان ها سه تا شش ماه پس از قرار دادن پیچ ها انجام می شود. اباتمنت ها در بالای پیچ ها قرار می گیرند و این پشتیبانی از تاج ها را انجام خواهند داد. یک برش کوچک لازم خواهد بود ، به طوری که جراح دندانپزشک بتواند اباتمنت ( Abutments )  را روی پیچ های تیتانیوم قرار دهد.

تطبیق رنگ برای تاج ها

تطبیق رنگ برای تاج ها ممکن است همزمان با قرار دادن  اباتمنت ها انجام شود. برخی از دندانپزشکان ترجیح می دهند این کار را در یک قرار ملاقات جداگانه انجام دهند. جراح دندانپزشکی یا تکنسین رنگ دندان های شما را تعیین می کند تا بتوانید تاج ها را بسازید. قالبی از دندان شما نیز گرفته می شود تا شکل و اندازه تاج ها مشخص شود.

قرار دادن تاج ها

پس از آماده شدن تاج ها ، این بخش ها در قسمت بالای اباتمنت ( Abutments )  قرار می گیرند. شما باید مطمئن شوید که تاج برای تان راحت است. دندانپزشک شما ممکن است یک قرار ملاقات برای پیگیری تعیین کند. 

در بعضی موارد ، کل پروسه کاشت دندان در یک جلسه انجام می شود. پیچ و ایمپلنت در همان جلسه قرار می گیرد. با این حال ، این روش توصیه نمی شود ، زیرا پیچ به زمانی جهت یکپارچه سازی نیاز دارد و ممکن است عوارضی نیز به همراه داشته باشد.

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.

منبع مقاله: How the Procedure for Dental Implants Is Performed

Information on Dental Implants