کانال ریشه یک روش دندانپزشکی است که شامل برداشتن مرکز نرم دندان ، پالپ است. پالپ از اعصاب ، بافت همبند و رگهای خونی تشکیل شده است که به رشد دندان کمک می کند. در بیشتر موارد ، هنگامی که تحت بیهوشی موضعی هستید ، یک دندانپزشک عمومی یا اندودنتیست کانال ریشه را انجام می دهد. درباره این روش معمول و همچنین خطرات احتمالی موجود بیشتر بدانید.

چه زمانی درمان کانال ریشه مورد نیاز است؟

کانال ریشه
 

کانال ریشه (root-channel) زمانی انجام می شود که قسمت داخلی نرم دندان ، معروف به پالپ ، آسیب دیده یا ملتهب یا آلوده شود. تاج دندان  بخشی که در قسمت فوقانی لثه می بینید حتی اگر پالپ مرده باشد می تواند دست نخورده باقی بماند. از بین بردن پالپ آسیب دیده یا آلوده بهترین راه برای حفظ ساختار دندان است. علل شایع آسیب به پالپ عبارتند از:

  • پوسیدگی عمیق به دلیل یک حفره درمان نشده
  • چندین روش دندانپزشکی روی یک دندان
  • تراشه یا ترک دندان
  • آسیب به دندان (در صورت برخورد به دهان ممکن است دندان را زخمی کنید ؛ حتی اگر آسیب دندان را ترک نگذارد ، پالپ همچنان آسیب می بیند)

شایعترین علائم پالپ آسیب دیده شامل درد در دندان و تورم و احساس گرما در لثه ها است. دندانپزشک دندان آسیب دیده را معاینه و از اشعه ایکس برای تأیید تشخیص استفاده می کند. اگر فکر می کنند شما به کانال ریشه احتیاج دارید ، دندانپزشک ممکن است شما را به یک متخصص ریوی ارجاع دهد.

درمان کانال ریشه چگونه انجام می شود؟

درمان کانال ریشه در کلینیک دکترمشاری انجام می شود. هنگامی که برای قرار ملاقات خود می رسیدید ، یک تکنسین شما را به اتاق درمان اسکورت می کند ، به شما کمک می کند تا روی صندلی مستقر شوید و یک لاله را دور گردن خود قرار می دهید تا لباس خود را از لکه ها محافظت کند.

مرحله 1: بیهوشی

دندانپزشک از مقدار کمی داروی بی حس کننده را روی لثه شما نزدیک دندان آسیب دیده استفاده می کند. به محض اثر ، بی حس کننده موضعی به لثه شما تزریق می شود. ممکن است احساس تنگی احساس یا سوزش کنید ، اما این به سرعت از بین می رود.

در حین عمل بیدار خواهید ماند ، اما بیهوشی مانع از احساس درد می شود.

مرحله 2: برداشتن پالپ

هنگامی که دندان شما بی حس است ، متخصص زیبایی دندان یا دندانپزشک عمومی یک شکاف کوچک در بالای دندان ایجاد می کند. هنگامی که پالپ آلوده یا آسیب دیده در معرض دید قرار گرفت ، متخصص آن را با استفاده از ابزارهای ویژه ای به نام پرونده با دقت از بین می برد. آنها به ویژه مراقب هستند که تمام مسیرهای (کانال) دندان شما را پاک کنند.

 

مرحله 3: آنتی بیوتیک ها

پس از برداشتن پالپ ، دندانپزشک ممکن است ناحیه را با یک آنتی بیوتیک موضعی بپوشاند تا اطمینان حاصل کند که عفونت از بین رفته و از عفونت مجدد جلوگیری می کند. هنگامی که کانال ها تمیز و ضد عفونی شدند ، دندانپزشک دندان را با خمیر سیلر و مواد لاستیکی مانند به نام گوتاپرکا پر و مهر و موم می کند. ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی برای شما تجویز شود.

 

مرحله 4: پر کردن موقت

دندانپزشک با پر کردن دهانه کوچک بالای دندان با یک ماده نرم و موقت ، این روش را به پایان می رساند. این درزگیر کمک می کند تا کانال ها از بزاق آسیب نبینند.

پیگیری بعد از درمان کانال ریشه

دندان و لثه شما ممکن است با از بین رفتن داروی بی حس کننده احساس درد کند. لثه های شما نیز ممکن است متورم شود.

اکثر دندانپزشکان مجبور هستند شما این علائم را با داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن (تایلنول) یا ایبوپروفن (ادویل) درمان کنید. اگر درد شدید شد یا بیش از چند روز طول کشید ، با کلینیک دکتر مشاری  تماس بگیرید و در ارتباط باشید.

شما باید بتوانید روال عادی خود را روز بعد از عمل از سر بگیرید. از جویدن دندان آسیب دیده تا زمانی که به طور دائمی پر شود یا تاجی روی آن قرار نگیرد ، خودداری کنید. در طی چند روز از کانال ریشه به دندانپزشک عادی خود مراجعه خواهید کرد. آنها برای اطمینان از از بین رفتن هرگونه عفونت ، اشعه ایکس می گیرند. آنها همچنین پر کردن موقت را با یک پر کردن دائمی جایگزین می کنند.

 

خطرات درمان کانال ریشه

درمان کانال ریشه با هدف نجات دندان انجام می شود. با این حال ، گاهی اوقات ، آسیب بسیار عمیق است یا مینای دندان بسیار شکننده است و نمی تواند رویه را تحمل کند. این عوامل می تواند منجر به از دست دادن دندان شود.

اگر از درمان کانال ریشه دلهره دارید ، می توانید در عوض با دندانپزشک خود در مورد یک روش استخراج صحبت کنید. این اغلب شامل قرار دادن پروتز جزئی ، بریج یا کاشت به جای دندان آسیب دیده است.

چه مقدار درد پس از درمان ریشه دندان خواهم داشت و چه زمانی باید به دنبال کمک باشم؟

کانال ریشه یک روش اصلی است ، بنابراین درد پس از کانال ریشه طبیعی است. کانال ریشه شامل تمیز کردن عمیق داخل کانال ها (محفظه داخلی ریشه) دندان شما است که می تواند باعث تحریک اعصاب و لثه های اطراف شود.

درد نباید تا ابد ادامه داشته باشد. در حقیقت ، منظور از کانال ریشه این است که به شما کمک می کند تا از دردهای مربوط به دندان خراب یا شکسته جلوگیری کنید. احساس درد خفیف تا متوسط ​​برای چند روز پس از ریشه طبیعی است. هر دردی بیش از این نقطه ممکن است تمیز کردن اضافی کانال ها یا سایر اقدامات دندانپزشک شما باشد.

 

دوره نقاهت اولیه

در گذشته کانال های ریشه بسیار دردناک بودند. این یکی از دلایلی است که باعث می شود افراد گاهی اوقات از چنین روش هایی اجتناب کنند. در حال حاضر دندانپزشکان اقدامات تسکین دهنده درد دارند که می تواند برای کاهش درد شما در طی این روش استفاده شود. قبل از شروع روند ، دندانپزشک شما از بی حسی موضعی استفاده می کند که درد را به حداقل می رساند. در حین تمیز کردن ممکن است هنوز احساس فشار کنید ، اما در طول عمل واقعی نباید درد داشته باشید.

با از بین رفتن بی حسی موضعی بعد از کانال ریشه ، ممکن است احساس درد و حساسیت خفیف کنید. این مربوط به روند تمیز کردن است. در طی مراحل تمیز کردن ، دندانپزشک شما یک سوراخ کوچک در تاج دندان ایجاد می کند و پالپ بیمار را در داخل محفظه پالپ دندان تمیز می کند. در حالی که ناراحت کننده است ، هرگونه درد و حساسیت به دنبال کانال ریشه باید فقط چند روز طول بکشد.

 

از آنجا که دردی که پس از کانال ریشه احساس می شود معمولاً خفیف است ، برای تسکین فقط به داروهای مسکن بدون نسخه نیاز خواهید داشت. این موارد شامل استامینوفن (تایلنول) و ایبوپروفن (Advil ، Motrin IB) است. شما می خواهید قبل از مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این داروها با مکمل ها یا نسخه هایی که از قبل مصرف می کنید تداخل ندارند. همچنین باید بلافاصله به دنبال کانال ریشه از جویدن غذاهای سخت خودداری کنید ، زیرا این امر می تواند درد بیشتری را القا کند.

چه موقع به دنبال کمک باشید

درد کانال ریشه باید با گذشت زمان کاهش یابد. اگر هنوز درد یا تورم دارید ، باید به دندانپزشک مراجعه کنید. اکثر افراد برای موفقیت در یک کانال ریشه نیاز به یک تا دو جلسه دارند. در موارد شدید ، ممکن است به جلسات تمیزکاری بیشتری نیاز داشته باشید. درد مکرر می تواند شاخص این باشد.

 

در صورت استفاده از داروهای مسکن بدون درد ، علائم شما کاهش می یابد. در صورت عدم موفقیت ، پزشک ممکن است داروهای مسکن ایبوپروفن یا داروهای مسکن را با نسخه تجویز کند. اینها فقط به صورت موقتی گرفته می شوند.

 

هنگامی که دندان شما به طور کامل درمان شد ، دندانپزشک شما ممکن است یک تاج در بالای آن قرار دهد. اینها می توانند از فلز ، پرسلان ، یا طلا ساخته شوند. گاهی اوقات با عادت به تاج تازه ای که ایجاد کرده اید ، درد یک عارضه جانبی موقتی است.

.

مثل همیشه باید گفت برای مشاوره و درمان کانال ریشه دندان میتونید با کلینیک دکتر مشاری در ارتباط باشید.

.

https://www.nhs.uk/conditions/root-canal-treatment/