آرامبخشی دندان ( Dental Sedation ) چیست؟

آرامبخشی دندان ( Dental Sedation ) چیست؟

آرامبخشی دندان ها انواع مختلفی از تکنیک های استفاده شده برای آرام کردن بیمار قبل و در طی یک روش دندانپزشکی یا برای راحتی بیشتر بیماران در طی مراحل طولانی پوشش می دهد.

شما احتمالا با گازهای تنفسی آشنا هستید که بسیاری از مردم قبل از انجام مراحل دندانپزشکی مانند گرفتن تاج و یا کانال های ریشه دریافت می کنند.

با این حال، آرام بخشی دندان‌ در سطح پیچیده تری نسبت به گازهای تنفسی قرار دارد و گزینه های بسیاری برای بیمارانی که احساس اضطراب دارند یا حتی از فکر رفتن به مطب دندانپزشکی می ترسند را شامل می شود.

آرامبخشی  بخشی از مدیریت درد نیست که دندانپزشک به شما ارائه دهد. لوله ها و ابزار بی حسی این روند را پوشش می دهند. با این حال، اگر قرار گرفتن لوله در دهان برای شما ترسناک است، آرامبخشی می تواند شما را به نقطه ای که شما بتوانید آن را دریافت کنید، قرار بگیرد. با انواع خاصی از آرامبخشی، حتی ممکن است به یاد نیاورید که این روش را دریافت نکرده اید، در صورتی که شما حین انجام کار بیدار بودید.

انواع روش های آرامبخشی دندان

گازهای تنفسی

اکسید نیتروژن، که معمولا به عنوان گاز تنفسی شناخته می شود، برای آرام کردن بیماران طی مراحل انجام درمان دندان استفاده می شود. در حالی که از گاز تنفسی استفاده می کنید، هشیار خواهید بود، اما به محض اینکه تنفس را متوقف کنید، خیلی سریع احساس سوزش خواهید کرد. در اغلب موارد به بیمارانی که به عنوان آرام بخش از این گاز استفاده می کنند، اجازه داده می شود تا آن را با خود به خانه ببرند.

 

هنگامی که گاز تنفسی را دریافت می کنید، دندانپزشک به شما یک دستگاه تنفسی می دهد که از طریق آن بتوانید گاز را تنفس کنید. اثرات بسیار خفیف است و شما سریعا گاز را احساس خواهید کرد، گاهی اوقات به محض 30 ثانیه پس از شروع به تنفس آن، این اتفاق می افتد.

آرام بخش دهان

آرام بخش دهان، همچنین به معنای آرامبخشی دندان با هشیاری نیز می باشد، که شامل دوز تجویز شده آرام بخش قبل از عمل شما می شود. بسته به پرونده شما، ممکن است یک قرص را شب قبل، و یک قرص را در ساعت قبل از انجام این درمان مصرف کنید. در غیر این صورت مستقیما با نظر پزشک قرص را دریافت خواهید کرد.

در این نوع آرامبخشی دهان، شما در طی درمان بیدار می مانید، اما به میزان قابل توجهی شما را آرام خواهد کرد. بیماران مبتلا به اضطراب بالاتر از این نوع روش استفاده می کنند.

اگرچه در طول عمل شما بیدار هستید، اکثر بیماران پس از اتمام آن، خیلی کم، اتفاقاتی که در طول درمان افتاده را به خاطر دارند.

بسته به پرونده شما، در حالی که شما تحت آرام بخش دهان قرار می گیرید، ممکن است تجهیزاتی که میزان ضربان قلب، فشار خون و تنفس شما را کنترل می کنند، به شما متصل شود و یا ممکن است از این نوع مراقبت استفاده نشود. همه این موارد به عواملی که دندانپزشک شما در نظر می گیرد، بستگی خواهد داشت.

آرام بخش باعث ایجاد احساس خواب آلودگی می شود، اما روز بعد، تمام اثرات آن از بین خواهد رفت. با این حال، برای بازگشت به منزل به اتومبیل احتیاج خواهید داشت، پس از یکی از دوستان و یا افراد خانواده خود بخواهید که همراه شما به مطب بیاید. 

آرام بخش دهان

آرام بخش IV

آرام بخش های IV با هم تفاوت هایی دارند‌؛ اولین نوع آن بگونه ای است در حالت خواب و بیداری قرار می گیرید، اما خیلی از اتفاقاتی که در محیط اطرافتان می گذرد آگاه نیستید.

این نوع از آرامبخش  باعث می شود احساس خواب آلودگی کنید و پس از پایان درمان، هیچ یک از اقدامات را به یاد نمی آورید. با این حال، شما هشیار نیستید، اما اگر دندان پزشک شما را صدا بزند، بیدار خواهید شد. 

بیهوشی عمومی

گزینه دیگر بیهوشی عمومی است، که این روش نسبت به استفاده از گاز های تنفسی غیر معمول است و فقط برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی قابل توجهی دارند یا کسانی که به سایر انواع آرام بخش ها مقاوم هستند، استفاده می شود.

با بیهوشی عمومی، شما کاملا ناهشیار خواهید بود. این روش باید در یک بیمارستان یا یک کلینیک تخصصی با یک پرستار و یا یک متخصص بیهوشی انجام شود تا آنها دائما بر علائم حیاتی بیمار نظارت داشته باشند. 

چه نوع از آرامبخشی دندان را دندانپزشک می تواند انجام دهد؟

 تقریبا تمام دندانپزشکان می توانند گاز های تنفسی و یا قرص های آرام بخش دهان را تجویز کنند. اغلب دندانپزشکان در ارائه آرامبخش IV نیز تایید شده هستند.

با این حال، برای دادن هر گونه آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی، در وهله اول دندانپزشک باید برنامه خاصی را برای بیهوشی عمومی در نظر بگیرد. به همین منظور بعضی از دندانپزشکان با یک متخصص بیهوشی دندانپزشکی که آموزش های لازم را می داند، کار می کنند.

آیا من به آرامبخشی دهان نیاز دارم؟

اگر قبل از قرار ملاقات برای درمان دندان، با دندانپزشک خود در مورد ترس و نگرانی تان صحبت کنید، دندانپزشک شما نوع آرامبخشی دهان که در موارد خاص به شما کمک خواهد کرد توصیه می کند.

 بیمارانی که دارای عصب حساس یا دهان کوچک اند که درد بیشتری را باید تحمل کنند، به آرامبخش نیاز خواهند داشت. سایر بیماران نیز برای غلبه بر اضطراب و ترس احتمالی، به روش های پزشکی آرامش بخش احتیاج پیدا خواهند کرد.

 آرامبخشی دندان یک کار رایج است زیرا برای بسیاری از مردم، مراجعه به دندانپزشک، اضطراب و درد را به همراه خواهد داشت.

اضطراب خود را نادیده نگیرید؛ از دندانپزشک خود بپرسید و برای مراجعات بعدی از دندان پزشک مشاوره بگیرید.

برای مشاهده انواع طرح درمان به بخش مشاوره و طرح درمان مراجعه کنید.
چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.

منبع مقاله: Learn About Dental Sedation