توصیه های برای داشتن دندان های سالم و سفید

و حفظ سلامت آن

 توصیه های برای داشتن دندان های سالم و سفید و حفظ سلامت آن 

لبخند سالم و درخشان یکی از بهترین راه های ایجاد یک تصویر ماندگار از شما است. طبق تحقیقات انجام شده در آکادمی آمریکا، 50 درصد مردم لبخند را به عنوان اولین نکته ای می دانند که در برخورد با هر فرد جدید به آن توجه می کنند. به این 5 توصیه عمل کنید تا دندان هایی سالم و سفید داشته باشید.

بعد از هر وعده غذایی دندان هایتان را مسواک بزنید.

دندان های سالم نشان دهنده مسواک زدن پس از هر وعده غذایی و یا حداقل دو بار در طول روز هستند. از استفاده‌ از مسواک های زبر و هر چیزی که به مینای دندان و دهان شما آسیب می رساند بپرهیزید.

رژیم غذایی مناسب برای داشتن دندان های سالم را دنبال کنید.

هر چیزی که می خورید روی دندان های شما تاثیر می گذارد، بخصوص زمانی که غذای شما از مواد قندی و اسیدی تشکیل شده باشد. با خوردن غذاهای سالم، از مینای دندان هایتان محافظت می کنید و مانع از تشکیل و گسترش باکتری در سراسر دهانتان می شوید. نمونه هایی از غذاهای مفید عبارتند از: مرغ، پنیر، گردو، شیر، میوه ها و سبزیجات و محدود کردن مواردی که سلامت دندان ها را تهدید می کند مانند قهوه ، نوشابه و مشروبات الکلی.

 

 یکی ازعوامل مهم سلامت دهان استفاده مناسب و مداوم ازنخ دندان است.

استفاده منظم از نخ دندان پوسيدگى بين دندانى و بوی بد دهان را کاهش می دهد و دندان ها را سفید نگه می دارد.

هر 6 ماه پیش دندانپزشک بروید.

چکاپ منظم دندان ها یکی از ساده ترین راه ها برای حفظ سلامت دهان و داشتن دندان های سالم است. دندانپزشک شما همانطور که دندان های شما را از نظر علائم پوسیدگی و آسیب دیدگی چک می کند، آنها را بهتر از مسواک پاکسازی خواهند کرد.

 

سیگار را ترک کنید.

مصرف سیگار نه تنها برای قلب و ریه شما مضر است بلکه به دندان ها، دهان و زبان شما نیز آسیب می رساند، مصرف سیگار باعث بوی بد دهان، تغییر رنگ دندانها و سایر بیماری های دهان می شود.

هر نوع دیگری از مصرف تنباکو می تواند دندان ها و لثه ها را از بین ببرد، ریشه دندان های شما را در معرض خطر قرار داده و خطر پوسیدگی دندان را افزایش دهد.

چند بار تصمیم گرفته اید که رژیم بگیرید، نوشابه گازدار مصرف نکنید و مرتب ورزش کنید؟ معمولا بعد از یک هفته تصمیم خود را به خاطر نمی‌آورید. تا به حال درباره بهتر شدن سلامت دندان ها و بهداشت دهان خود تصمیم گرفته اید؟ می توانید به راحتی به این تصمیمات خود پایبند بمانید.

 

هر اتفاقی هم که افتاد، حداقل دو بار در روز مسواک بزنید. بهتر است دندان‌های خود را درست بعد از بیدار شدن و قبل از خوابیدن مسواک بزنید.

 

حداقل به مدت 2 دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید. فقط 2 بار در روز مسواک زدن کافی نیست. طبق توصیه دندانپزشکان، هر بار حداقل برای 2 دقیقه، دندان‌های خود را مسواک بزنید. این مدت برای دسترسی داشتن به تمامی نقاط دهان کافی است. اگر 2 دقیقه مسواک زدن برایتان دشوار است، “مسواک آموزشی” تهیه کنید که هنگام مسواک زدن، آهنگی 2 دقیقه‌ای پخش می‌کند.

از دهانشویه استفاده کنید.استفاده از دهانشویه چندان مرسوم نیست، ولی تاثیر زیادی بر بهداشت دهان دارد. شست‌وشوی دهان با دهانشویه حداقل 30 ثانیه طول می‌کشد و زحمتی برای شما ندارد. اگر استفاده از دهانشویه باعث خشکی دهان شما می‌شود، از دهانشویه‌ای استفاده کنید که الکل نداشته و مخصوص دهان ‌های خشک تولید شده است.

 

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید. کشیدن نخ دندان برای حفاظت از دندان‌ها اهمیت زیادی دارد. اگر روزانه از نخ دندان استفاده کنید، هر بار آسانتر شده و وقت کمتری از شما می‌گیرد.

مسواک خود را تازه و جدید نگه دارید. مسواک شما باید هر 3 تا 6 ماه یکبار تعویض گردد. در مدت 6 ماه، میکروب‌های زیادی در برس مسواک جمع می‌شوند. همچنین به برس مسواک فشار وارد شده و باعث از هم گسیختگی آن می‌شود و قدرت پاک کنندگی آن را کاهش می‌دهد.

لبخندی درخشان‌تر یکی از فواید سفید کردن دندان به طور حرفه ای است. خنده‌ای زیبا می‌تواند شما را سال‌ها جوانتر نشان دهد و در محل کار و در کنار دوستان، حس اعتماد به نفس شما را بالا ببرد. هنگامی که دندان‌های براق و سفیدی داشته باشید، بیشتر لبخند می‍زنید.

سفید کردن دندان برای داشتن لبخندی زیبا شامل چه مواردی می‌شود؟

مانند هر تغییر دیگری، سفید کردن دندان‌ متناسب با چهره خاص هر فرد انجام می‌گیرد و دندانپزشک به شما کمک می‌کند به ظاهر ایده‌آل خود دست یابید.

با اینکه بعضی از مواد موثر برای سفید کردن دندان در خانه و فروشگاه‌ها موجود است، درمانی حرفه‌ای، قویترین و مطمئن ترین راه ممکن است. سفید کردن دندان‌ها در یک جلسه 30 تا 90 دقیقه‌ای می تواند انجام گیرد. طبق توصیه دندانپزشکان، بهتر است ، سفید کردن حرفه‌ای دندان‌ها 2 یا 3 هفته قبل از رویدادهای مهم انجام گیرد.

 

چگونه می‌توان سفیدی و درخشندگی دندان‌های خود را حفظ کرد؟

  • به غذاهایی که باعث رنگ گرفتن دندان می‌شوند، توجه کنید. از نوشیدن چای و قهوه بپرهیزید. اگر نمی‌توانید، آن‌ها را با آب ترکیب کرده و بعد از نوشیدن، دندان‌های خود را با دقت مسواک بزنید.
  • آب بیشتری بنوشید. آب برای دندان‌ها، پوست، رژیم و سطح انرژی بدن بسیار مفید است.
  • آدامس‌های بدون شکر بجوید. جویدن آدامس به تولید بزاق کمک می‌کند. بزاق دهان، دندان‌ها را تمیز کرده و نفس را تازه می‌کند.
  • بهداشت دهانی مناسبی داشته باشید. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مداوم همواره دندان‌های شما را سفید و سالم نگه می‌دارند.

 

برای مشاهده اطلاعات بیشتر مربوط به داشتن دندان های سالم و سفید به بخش ۵ راه برای حفظ سلامت دندان ها مراجعه کنید.
چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.

منبع مقاله: https://www.beaversdentistry.com/blog/5-tips-for-healthy-white-teeth