نکروز پالپ به شرایطی گفته می شود که پالپ داخل دندان شما از بین می رود. این اغلب آخرین مرحله از پالپیت مزمن است. این می تواند منجر به مشکلات دیگری در دندان های شما شود.

درونی ترین قسمت هر دندان بافت هایی به نام پالپ دارد. پالپ از ریشه تا طوقه امتداد می یابد. پالپ به خودی خود یک طرح پیچیده از رگهای خونی و اعصاب است که به سلامت دندانها در داخل کمک می کند. دو قسمت پالپ کانال ریشه است که در پایین دندانهای شما قرار دارد و محفظه پالپ که در تاج قرار دارد.

هنگامی که به بیماری های دندانی (دهان) مبتلا هستید ، پالپ می تواند تحت تأثیر قرار گرفته و در نهایت از بین برود. اگر به موقع درمان نشود ، این می تواند منجر به سایر موارد بهداشت دهان و دندان شود.

نکروز پالپ

علائم نکروز پالپ

بیشتر علائمی که نشان دهنده مشکلات دندان و پالپ داخلی شما هستند قبل از نکروز رخ می دهد. دلیل این امر آنست که با شروع نکروز ، اعصاب ممکن است دیگر سیگنال هایی را که هرگونه درد و ناراحتی را به شما هشدار می دهد متوقف کنند ، زیرا پالپ از بین رفته است.

در مراحل اولیه مشکلات پالپ ، دندان شما به ویژه به غذاهای سرد یا نوشیدنی حساس است. شیرینی همچنین می تواند دندان آسیب دیده را آزار دهد. طبق راهنمای Merck ، این ناراحتی هر بار حدود یک تا دو ثانیه ادامه دارد.

به محض ایجاد نکروز پالپ ، دیگر نمی توانید احساس سرما کنید. با این وجود ، ممکن است در اثر خوردن یا ساییدن دندان ، فشار بیشتری در دندان آسیب دیده احساس کنید. این فشار همزمان چند دقیقه طول می کشد ، در حالی که فقط چند ثانیه است. اگر به هیچ وجه احساسی در دندان خود ندارید ، این می تواند نشانه نکروز باشد. یک دندان می تواند به دلیل پوسیدگی درمان نشده ، ضربه یا پرشدگی های متعدد و بزرگ نکروز شود. وقتی پالپ نکروز باشد ، شما دچار پالپیت غیر قابل برگشت هستید. در این صورت شما به کانال ریشه یا کشیدن دندان نیاز خواهید داشت.

تست ها

قبل از آزمایش نکروز پالپ ، دندانپزشک ابتدا معاینه دندان ها ، لثه ها و سایر بافت های اطراف را انجام می دهد. بعضی اوقات ، این وضعیت برای بیمار شناخته شده نیست. فقط ممکن است پس از انجام معاینه دندانپزشکی کشف شود. اشعه ایکس دندان نیز در کاهش مناطق پوسیدگی یا آبسه که ممکن است نکروز پالپ را در خود داشته باشد مفید است.

اگر شک به پالپیت یا نکروز وجود دارد ، دندانپزشک شما ممکن است از ابزاری به نام دستگاه تست پالپ برقی استفاده کند. این ابزار شوک های کوچکی به دندان وارد می کند. اگر می توانید شوک را احساس کنید ، پس تفاله زنده است. در غیر این صورت ، نکروز ممکن است.

نشانه‌ها

نکروز پالپ معمولاً با پوسیدگی دندان شروع می شود. طبق بنیاد نمورس ، پوسیدگی دندان معمولاً به صورت حفره اتفاق می افتد. حفره ای با تجمع پلاک شروع می شود که منجر به سوراخ هایی در مینای دندان شما می شود. هنگامی که زود گرفتار می شوید ، دندان توسط دندانپزشک پر می شود و دیگر مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال ، اگر حفره ای به خراب شدن مینای دندان شما ادامه دهد ، در نهایت اثرات به درون پالپ منتقل می شود. در نهایت ، پالپ می تواند بمیرد.

علت دیگر نکروز پالپ ، پالپیت مزمن است. این شامل التهاب (تورم) طولانی مدت پالپ ناشی از پوسیدگی طولانی مدت ، ضربه و چندین ترمیم بزرگ است. در مرحله نکروز ، پالپیت غیر قابل برگشت در نظر گرفته می شود.

 گزینه های درمان نکروز پالپ

گزینه های درمان نکروز پالپ ممکن است براساس مرحله و شدت بیماری متفاوت باشد. دندانپزشک شما ممکن است یکی یا موارد زیر را توصیه کند:

پر کردن دندانپزشک شما ممکن است حفره های موجود را پر کند تا از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری کند. در همان زمان ، ممکن است پر کننده های قدیمی یا خراب برداشته و جایگزین شوند. این کمک می کند تا نه تنها از دندان شما ، بلکه از پالپ داخل دندان شما محافظت شود.

عصب کشی. در این روش دندانپزشک برای از بین بردن عفونت ، بافتهای مرده را در سراسر محفظه پالپ و ریشه دندان شما از بین می برد. برای پاکسازی کامل کانال از محلول آبیاری ملایم استفاده می شود. سپس ، دندانپزشک شما یک پودر مخصوص به نام گوتاپرکا استفاده می کند. بعضی اوقات قبل از بهبود شرایط و کامل شدن کانال ریشه به بیش از یک قرار ملاقات نیاز دارید.

حذف پالپ. این یک روش درمانی است که در نکروز پالپ ناشی از پالپیت غیر قابل برگشت استفاده می شود. در طی این عمل ، دندانپزشک شما یک سوراخ کوچک روی دندان ایجاد می کند و به صورت دستی پالپ مرده را خارج می کند. این نیز در رابطه با کانال ریشه انجام می شود.

تعویض دندان. بسته به شدت نکروز پالپ ، دندانپزشک شما ممکن است کل دندان را بر دارد. بسته به بودجه و تنظیمات خود می توانید از بین گزینه های جایگزینی دندان انتخاب کنید.

 گزینه های درمان نکروز پالپ

عوارض و شرایط مرتبط

پالپ نکروتیک بدون انجام کانال ریشه و / یا کشیدن دندان آسیب دیده قابل احیا نیست. در صورت عدم درمان دندان ممکن است به مرور زمان عوارض ایجاد شود. با این حال ، خود درمان نیز می تواند منجر به عوارضی شود. با نکروز پالپ و درمان آن ، در معرض خطر زیر هستید:

  • عفونت
  • تب
  • تورم فک

پالپیت و نکروز بعدی ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

  • سلولیت
  • آبسه (از جمله موارد موجود در مغز)
  • سینوزیت
  • پریودنتیت (جیب های عمیق باکتری ها و التهاب)
  • از دست دادن استخوان

چشم انداز

وقتی صحبت از بهداشت دهان و دندان می شود ، هر نوع التهاب یا پوسیدگی در دندان ها و بافت های اطراف می تواند اثر دومینو ایجاد کند. بنابراین ، نکروز پالپ در صورت وجود o وجود دارد مشکلات دندان های شما وجود دارد تفاله مرده قابل برگشت نیست. کانال ریشه و کشیدن دندان دو گزینه شماست.

به طور کلی ، بهترین راه جلوگیری از نکروز پالپ مراقبت از دندان ها و لثه ها است. این همچنین شامل مراجعه دوبار در سال به دندانپزشک دکتر مشاری برای معاینه می باشد.

https://www.healthline.com/health/pulp-necrosis