درمان پالپ زنده ( Apexification )

 

درمان پالپ زنده ( Apexification )

با توجه به پیشرفت فناوری، دانش و درک ما از علوم پزشکی به طور چشمگیری بهبود یافته است. این فقط منحصر به بدن نیست، بلکه مربوط دهان نیز است. به همین دلیل، ایده ها و مفاهیم جدیدی درباره حفظ و سلامت دندان ها شکل گرفته‌است. یک مثال از این فناوری‌ها Apexification نامیده می شود. اپکسیفیکاسیون یا به عبارتی درمان پالپ زنده ،جهت افزایش سرعت رشد، گسترش و تشکل ریشه دندان استفاده می‌شود. این فرایند به دندان طبیعی اجازه می‌دهد به رشدش ادامه دهد چرا که پایه‌اش به طور قابل ملاحظه‌ای نسبت به قبل مستحکم‌تر خواهد شد. اگر درباره درمان مغز دندان زنده چیزی شنیدید و علاقه مندید در این باره بیشتر بدانید یا اگر دندانپزشک شما این نوع درمان را برای شما توصیه کرده است و می خواهید بدانید که آیا این درمان خوبی برای شما و سلامت شماست، همه چیزهایی را که باید بدانید در زیر ذکر شده است.

اصطلاحات مهم مربوط به اپکسیفیکاسیون

اصطلاحات مهم مربوط به اپکسیفیکاسیون

از آنجایی که این موضوع نسبتا جدید و به همین خاطر فهم آن دشوار است، ممکن است بهتر است در ابتدا به تعریف واژگان پایه مرتبط با این درمان بپردازیم. این کار به شما کمک می کند تا بفهمید این فرآیند دقیقا به چه شکل پیش می‌رود، چه پیش نیازهایی دارد، و با چه راه هایی می تواند به شما در آینده کمک کند. اولین کلمه که باید معنای آن را  بدانید ریشه دندان است. ریشه دندان طویل و نوک تیز است که در انتهای دندان قرار دارد و در داخل لثه شکل گرفته و به وسیله بافت ها و رباط ها به استخوان فک متصل شده است. ریشه بخشی از دندان است که با اپکسیفیکاسیون تقویت می شود. دومین مفهوم مهم پالپ دندان است. پالپ دندانی ماده‌ای است که در دندان قرار دارد و وجود آن برای سلامت دندان ها ضروری است. پالپ لایه‌ درونی دندان است که شامل انتهای عصب، بافت رباط و رگهای خونی است. هنگامی که این ناحیه با باکتری آلوده می شود آسیبی دائمی ایجاد می شود. درمان مغز دندان زنده می‌تواند این مشکل را برطرف کند. اکنون که شما از متوجه شدی این درمان برای چیست به چگونگی انجام فرایند آن می‌پردازیم.

پوشش مستقیم و غیر مستقیم پالپ

دو نوع اصلی درمان پالپ زنده وجود دارد، پوشش مستقيم و پوشش غير مستقیم پالپ.  هر یک در شرايط خاص خود استفاده می شوند. هر دو شامل فرایند پوشش پالپ اند، که یک فرایند ترمیمی است که دندانپزشک آن را انجام می‌دهد تا مانع از بین رفتن پالپ دندان پس از باز شدن و در معرض هوا قرار گرفتن آن شود. پوشش پالپ مستقیم، یک مانع بین حفره عمیق تشکیل شده در بالای دندان قرار می‌دهد. این کار با یک روش پیچیده حفاری و شستشو با هیدروکسید کلسیم برای تقویت انجام می شود. پوشش پالپ مستقیم یک پوشش محافظ در بالای پالپ در معرض قرار می دهد، نه بالای مینای دندان. این روش پیچیده است، اما می‌تواند موثرتر باشد و در عین حال باعث ایجاد درد بیشتری  در مقایسه با روش پالپ غیر مستقیم شود. با صرف نظر از نوع درمان دندانپزشک خود را انتخاب کنید. انجام این درمان می تواند به طور قابل توجهی طول عمر دندان شما را افزایش دهد.

فواید درمان پالپ زنده

 

به فرایند درمان اپکسیفیکاسیون باید توجه زیادی کرد، به ویژه افراد کم و سن و سالی که دندان پوسیده یا پالپ دندان آسیب دیده دارند. این فرآیند می تواند شما و دهان شما را از درد های طولانی در طی دوره زمانی طولانی نجات دهد و همچنین به دندان‌هایتان اجازه دهد به طور صحیح و طبیعی به رشدشان ادامه  دهند. در حالی که در این فرایند ممکن است تا حاصل شدن نتایج قابل توجه و مثبت زمان زیادی طول بکشد، بلافاصله پس از درمان دندان شما بهبود خواهد یافت و آماده استفاده خواهد بود. درمان پالپ دندان می تواند زندگی شما را تغییر دهد، به شما اجازه می دهد تا به طور کامل به کارهایتان برسید و سلامت را به دهان خود را برگردانید. هر چه زودتر به درمان اقدام کنید، سریعتر می توانید دوباره به زندگی طبیعی و راحت خود بازگردید!

 

روش دقیق انجام درمان پالپ زنده:

روش  انجام درمان پالپ زنده به صورت زیر است :

جلسه اول:

ثبت تاریخچه، رادیوگرافی، ارزیابی سود و زیان درمان، بررسی درمان های جایگزین و قابلیت ترمیم دندان بررسی می شود.
پس از بیحسی و ایزوله کردن دندان سطح دندان با کلرهگزیدین 2% سطح دندان ضد عفونی می شود. کلیه پوسیدگی ها حذف و پس از اکسپوز پالپ جهت حذف پالپ ملتهب از فرز استریل استفاده می شود.
سطح بافت پالپی با سرم فیزیولوژی شستشو داده شده و کنترل خونریزی توسط پنبه آغشته به کلرهگزیدین 2% به مدت 5 دقیقه صورت می گیرد. درصورت ادامه خونریزی از پنبه آغشته به هیپوکلریت سدیم 5% به مدت 30 ثانیه استفاده می شود.
سمان زیست سازگار از قبل آماده شده بر روی زخم پالپی قرار داده می شود و با یک پنبه خشک استریل با دیواره های حفره پالپی منطبق می گردد. ضخامت ماده باید 2 تا 3 میلیمتر بوده و نشت خون از اطراف دیده نشود. یک تکه پنبه مرطوب استریل روی ماده قرار گرفته و دندان با ماده ترمیمی موقتی ترمیم می شود.

جلسه دوم:

پس ازیک روز تا یک هفته و پس از برطرف شدن علائم، ترمیم موقت حذف شده و با سوند سخت شدن ماده ی پوشاننده ی پالپی بررسی می شود.

چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی درمان پالپ زنده در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.

منبع مقاله:https://www.precisionendodonticswny.com/vital-pulp-therapy/