پر کردن دندان یکی از متداول ترین اقدامات دندانپزشکی است. در اصل این یک کار ترمیم کننده است که آسیب های ناشی از پوسیدگی دندان را برطرف می کند. این روش معمولاً یک روش بدون درد است و به طور کلی حدود یک ساعت طول می کشد.

براساس موسسه ملی بهداشت ، حدود 92 درصد بزرگسالان 20 تا 64 ساله ایالات متحده دارای حفره هستند. پر کردن از پوسیدگی بیشتر جلوگیری می کند و به دندان شما اجازه می دهد عملکرد طبیعی داشته باشد.

به خواندن ادامه دهید تا در مورد اینکه در صورت نیاز به پرکننده چه انتظاری دارید ، موادی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند و مدت زمان لازم برای جا انداختن و بهبود آن بیشتر است.

چه انتظار می رود؟

چه انتظاری می رود؟

پر کردن به طور کلی یک روش ساده است. برای شروع ، دندانپزشک دهان شما را معاینه می کند و از ابزار دندانپزشکی برای بررسی حفره استفاده می کند. ممکن است با استفاده از اشعه ایکس روی دندان یا دندان ها میزان پوسیدگی دندان را ببینند.

برای بی حس کردن دندان ، بی حسی موضعی نیاز خواهید داشت. این امر به جلوگیری از هر گونه درد کمک می کند. اگر پر کردن فقط روی سطح دندان باشد ، نیازی به ماده بیهوشی نخواهید داشت.

هنگامی که محل بی حس شد ، دندانپزشک شما به احتمال زیاد از یک مته دندانپزشکی برای ماساژ مینای دندان استفاده می کند تا پوسیدگی را از بین ببرد. برخی از دندانپزشکان ممکن است از لیزر یا ابزار سایش هوا استفاده کنند. اما این روش ها کمتر رایج است.

در مرحله بعد ، دندانپزشک محل را برای پر کردن آماده می کند و سپس سوراخ را پر می کند. برخی از انواع پرکننده ها با نور طول موج آبی رنگ سخت یا درمان می شوند.

در آخر ، دندانپزشک دندان شما را صیقل داده و بررسی می کند که نیش شما درست باشد.

به محض از بین رفتن بی حسی ، دندان شما ممکن است پس از پر شدن کمی احساس درد یا حساسیت کند ، اما شما نباید دردی داشته باشید. شما باید از غذاها و نوشیدنی های خیلی گرم یا خیلی سرد به مدت یک یا دو روز خودداری کنید ، اما در بیشتر موارد ، می توانید به طور معمول غذا بخورید.

چه مدت طول می کشد تا یک پرکننده تهیه شود؟

به طور کلی ، پر کردن یک ساعت یا کمتر طول می کشد. یک پر کردن ساده ممکن است کمتر از 20 دقیقه طول بکشد. یک پر کردن بزرگتر ممکن است بیشتر طول بکشد.

همچنین ، بسته به مواد مورد استفاده برای پر کردن ، ممکن است بیشتر طول بکشد ، یا نیاز به بازدید دوم داشته باشد. برای مثال:

مواد رزین کامپوزیتی که به صورت لایه لایه شده در دندان شما زمان بیشتری می برد ، اما در یک بازدید کامل می شوند.

برخی از پرکردگی های کامپوزیت ممکن است از روی یک عکس ساخته شده باشند و برای چسباندن پر کردگی به بازدید دوم نیاز دارند

پر کردن طلا یا پرسلن ، معمولاً نمی تواند در یک نشست انجام شود. در اولین ویزیت ، حفره برداشته می شود و از دندان شما قالب ایجاد می شود که برای ساخت به آزمایشگاه ارسال می شود. در ویزیت بعدی ، دندان شما پر می شود.

تعویض یک پرکننده قدیمی تقریباً به همان اندازه زمان پر کردن اولیه طول می کشد یا اگر مواد پر کننده قدیمی باید سوراخ شود کمی بیشتر طول می کشد. حفره و مواد پر کننده قدیمی تمیز شده و مواد پر کننده جدید در آن قرار می گیرد.

انواع مختلف پر کردن دندان چیست؟

دندانپزشک در مورد مواد مختلفی که می تواند برای پر کردن حفره شما استفاده شود ، صحبت خواهد کرد. برخی از گزینه های پرکاربرد شامل مواد زیر است:

پر کننده های رنگ نقره ای. اینها آمالگام های فلزی هستند – ترکیبی از جیوه ، نقره ، قلع و مس. این ماده از پرکردگی های رنگ دندان دوام بیشتری دارد و به طور کلی از مواد دیگر مقرون به صرفه است. ممکن است برخی از افراد در مورد محتوای جیوه نگران باشند ، اما کارشناسان هیچ مدرک بالینی برای مضر بودن پر کننده های آمالگام پیدا نکرده اند ، هرچند که به تدریج از بین می روند.

پر کننده های سفید رنگ دندان (کامپوزیت). اینها ترکیبی از ذرات شیشه یا کوارتز و رزین اکریلیک هستند. این ماده با دوام است و هزینه آن کمی بیشتر از آمالگام های فلزی است.

پر کننده های طلا. این ترکیب از طلا ، مس و سایر فلزات بسیار بادوام است اما گران تر است. همچنین ظاهری طبیعی ندارند. پر کردن طلا معمولاً پس از برداشت دندان توسط دندانپزشک در آزمایشگاه انجام می شود.

پر کننده های گلاس آینومر. اینها نیز به رنگ دندان هستند اما به اندازه کامپوزیت ها نیستند. آنها از اکریلیک و نوعی شیشه ساخته شده اند که حاوی فلوراید است و می تواند از پوسیدگی جلوگیری کند. این دندانها اغلب برای دندانهای کودکان استفاده می شوند و قیمت آنها از آمالگام گرانتر است.

پر کننده های چینی. این موارد گرچه به اندازه پر شدن طلا گران هستند اما طبیعی به نظر می رسند. بعد از اینکه دندانپزشک از دندان شما تأثیر گرفت ، آنها در آزمایشگاه ساخته می شوند.

به گفته کنت روچیلد ، DDS ، که 40 سال تجربه به عنوان یک دندانپزشک عمومی دارد ، از پلاستیک های کامپوزیت در چند دهه گذشته با موفقیت بیشتر استفاده شده است زیرا آنها مقاومت بیشتری دارند ، انواع رنگی بهتر دارند و طول عمر بالاتری دارند که انتظار می رود.

وی توضیح داد: “از کامپوزیت ها ممکن است نه تنها برای پر کردن هایی که در قسمت های جلوی دارای زیبایی بیشتری قرار می گیرند ، بلکه همچنین روی دندان های خلفی مانند دندان های آسیاب و دو شکم نیز استفاده شود.”

چقدر طول می کشد تا یک پر کننده بسته شود؟

اینکه مدت زمان پر شدن شما چقدر طول خواهد کشید بستگی به ماده ای دارد که دندانپزشک ما استفاده می کند

طبق گفته روچیلد ، پر کننده های آمالگام در 1 ساعت ضعیف تنظیم می شوند و در حدود 24 ساعت با مقاومت کامل انجام می شوند. با استفاده از این نوع پر کردن ، بهتر است از خوردن غذاهای سفت و سخت تا زمان کامل پر شدن پرهیز کنید.

پر کننده های کامپوزیت و پر کننده های گلاس آینومر معمولاً سبک شده اند. روتشیلد گفت ، آنها در لایه های ضخامت 1 تا 2 میلی متر قرار می گیرند و هر لایه حدود 2 تا 20 ثانیه طول می کشد.

پر کردن سرامیک بلافاصله با کمک نور موج آبی دندانپزشک تنظیم می شود. روتشیلد توضیح داد: “قبلاً آسیاب یا پخته شده است و چسب اتصال که آن را در جای خود نگه می دارد در چند ثانیه خوب می شود”

.

شما هم میتوانید برای مشاوره و ویزیت به کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/how-long-does-it-take-to-get-a-filling