روت کانال چقدر به طول می انجامد؟

روت کانال یک عمل دندانپزشکی است که با حفظ دندان طبیعی شما از آسیب ریشه دندان خلاص می شود.

کانال های ریشه در مواقعی که عفونت یا التهاب در بافت نرم (پالپ) داخل و اطراف یکی از دندان های شما ایجاد شود ، ضروری می شوند.

بافت آسیب دیده با دقت برداشته می شود و دندان شما مهر و موم می شود تا باکتری های جدید نتوانند به آن وارد شوند. کانال های ریشه بسیار شایع هستند ، هر ساله بیش از 15 میلیون کانال در ایالات متحده آمریکا انجام می شود.

روت کانال می تواند از 90 دقیقه تا 3 ساعت طول بکشد. گاهی اوقات می تواند در یک قرار ملاقات انجام شود اما ممکن است به دو جلسه نیاز داشته باشد.

کانال ریشه ممکن است توسط دندانپزشک یا متخصص ریشه انجام شود. متخصصان ریشه آموزش های تخصصی تری برای درمان کانال ریشه دیده اند.

مدت زمان نشستن روی صندلی برای کانال ریشه با توجه به عوامل مختلفی از جمله شدت عفونت و دندان خاص متفاوت است. این مقاله اصول آنچه را که می توانید هنگام نیاز به کانال ریشه انتظار داشته باشید را بیان خواهد کرد.

چه کسی به کانال ریشه نیاز دارد؟

چه کسی به کانال ریشه نیاز دارد؟

هر دندان دارای پالپ است – بافت زنده درون ریشه که آن را به استخوان و لثه متصل می کند. پالپ از رگ های خونی ، اعصاب و بافت های همبند پر شده است. شرایط زیر ممکن است منجر به آسیب ریشه شود:

  • دندانهایی که ترک خورده یا بریده شده اند
  • دندانهایی که تحت کار مکرر دندانپزشکی قرار گرفته اند
  • دندان هایی که به دلیل حفره های بزرگ دچار عفونت شده اند
  • کانال ریشه یک درمان دندانپزشکی معمول است که می تواند برای نجات دندان طبیعی شما هنگام پاک سازی بافت آسیب دیده یا بیمار انجام شود.

ریشه “کانال” به کانال بافتی در داخل دندان شما گفته می شود که از بالا به ریشه می رود. این یک افسانه است که روش کانال ریشه شامل سوراخ کردن یک کانال به لثه یا ایجاد یک کانال در لثه های شما است که در آنجا وجود ندارد.

بدون کانال ریشه ، عفونت شدید دندان می تواند در امتداد خط لثه به سایر دندان های شما منتقل شود. دندان ها می توانند زرد یا سیاه شوند و عفونت های دندانی جدی شده و از طریق خون به مناطق دیگر منتقل می شوند.

در بیشتر موارد ، دلایل کانال ریشه شما باعث درد می شود. اگرچه کانال ریشه می تواند به طور موقت ناخوشایند باشد ، اما این روش درمانی بسیار بهتر از عوارض جانبی جایگزین عفونت شدید است.

چه چیزی در یک روش ریشه کانال نقش دارد؟

روش روت کانال چندین مرحله طول می کشد ، اما همه آنها بسیار ساده هستند. هنگام قرار ملاقات ، آنچه انتظار می رود این است:

دندانپزشک از بی حسی موضعی برای بی حس کردن کل ناحیه ای که دندان یا دندانهای شما تحت درمان است استفاده خواهد کرد.

آنها از تجهیزات مخصوص برای ایجاد سوراخ کوچک در دندان شما استفاده می کنند. قسمت داخلی دندان شما به آرامی تمیز می شود و بافت آسیب دیده یا عفونت را از بین می برد.

دندانپزشک چندین بار داخل دندان شما را شستشو می دهد. آنها ممکن است در داخل دندان شما دارو قرار دهند تا در صورت وجود عفونت ، باکتری های باقیمانده را از بین ببرند.

آنها برای اطمینان از تمیز بودن کامل ریشه اشعه ایکس می گیرند.

اگر قرار است دوباره به دندانپزشک مراجعه کنید و یا یک تاج دندان قرار داده اید ، سوراخ دندان شما با یک ماده موقت پر می شود. اگر دندانپزشک کانال ریشه را در یک قرار ملاقات به پایان برساند ، ممکن است ترمیم دائمی تری انجام دهد.

در طی پیگیری ، ممکن است یک تاج برای محافظت و مهر و موم دندان شما به طور دائمی قرار داده شود. تاج ها می توانند بعد از کانال ریشه مهم باشند ، به خصوص برای دندان های پشتی که در جویدن استفاده می شود ، زیرا برداشتن پالپ باعث ضعف دندان می شود.

چه مدت طول می کشد تا یک روت کانال انجام شود؟

اگر دندان یک کانال داشته باشد ، یک روش ساده ریشه کانال می تواند بین 30 تا 60 دقیقه طول بکشد. اما باید آماده باشید که برای قرار ملاقات با ریشه دندان حدود 90 دقیقه را روی صندلی دندانپزشک بگذرانید.

روت کانال زمان قابل توجهی طول می کشد زیرا عصب شما نیاز به تراشیدن ، شستشو و ضد عفونی دارد. برخی از دندان ها دارای کانال های پالپ متعدد هستند ، در حالی که برخی دیگر فقط یک کانال دارند. بیهوشی ، تنظیم و آماده سازی نیز چند دقیقه طول می کشد.

مولرها

دندان های مولر ، دندان های چهار آویز در پشت دهان شما ، می توانند تا چهار کانال داشته باشند و این باعث می شود دندان های ریشه دار بیشترین زمان را برای شما بگیرند. از آنجا که ریشه زدن ، ضد عفونی و پر شدن به تنهایی یک ساعت طول می کشد ، ممکن است کانال ریشه مولار 90 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

چند جلسه برای انجام روت کانال نیاز است؟

بیشتر فرآیند های روت کانال در طی یک یا دو جلسه انجام پذیر می باشند. جلسه اول روند اصلی فرایند است که طی آن پالپ دندان خارج می شود. در جلسه ی دوم(یا شاید سوم) روت کانال تمیز شده و دندان مهر و موم می شود تا از ایجاد عفونت جلوگیری شود. هر جلسه نیز نهایتا نود دقیقه به طول می انجامد.

شما هم میتونید برای کسب مشاوره و انجام درمان به کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری مراجعه کنید.

منبع: https://www.healthline.com/health/how-long-does-a-root-canal-take