ونیر دندانی چیست و چگونه توانسته در طول زمان تغییر کرده است ؟

ونیر دندانی چیست و چگونه توانسته در طول زمان تغییر کرده است ؟

ونیر تقریبا یک قرن است که وجود دارد و در آن زمان به شدت تغییر کرده است. از روکش های جعلی که بعد از زیبا و طبیعی رنگ نشان دادن دندان ها بی اثر می شد تا به حال ونیر دندانی به روش های چند منظوره بهبود یافتند. اگر نگران طول عمر یا ظاهر وینرها هستید،این مقاله را مطالعه کنید تا بیاموزید که این تکنولوژی زیبایی واقعا چه تاثیری دارد.

تاریخچه ونیرهای پرسلان

ونیرهای پرسلان از اواخر دهه 1920 ساخته شدند و نباید جای تعجب باشد که آنها در هالیوود آغاز شده است. یک دندانپزشک کالیفرنیا راهی برای افزایش لبخند بیماران ستاره ای هالیوودی پیدا کرد

نام او دکتر چارلز پینکوس بود و او با روکش دندان آکریلیک که بر روی دندانهای قبلی  قرار می گرفت ایده خود را ارائه کرد.. ستاره های سینما  روکش ها را در طول زمانی که روی صحنه  بودند و فیلم بازی می کردند روی دندان هایشان قرار داده و سپس آنها را بر می داشتند.

ونیرهای دائمی که ما امروزه از آن استفاده می کنیم،در ابتدا  برای زیبایی بخشیدن به  لبخند سوپراستار های سینمایی مورد استفاده قرار می گرفته است.

بین دهه 1920 و 1950، افراد بسیاری شروع به استفاده از ونیر برای کمک به زیبایی لبخندشان استفاده کردند، افرادی که دندان های خود را از دست داده بودند از این روش استقبال کردند.

تا دهه 1950، دندانپزشکان روکش ها را  روی دندان قرار می دادند، اما آنها در پیوند دادن روکش ها دچار مشکل شدند. در حال حاضر روکش ها از پرسلن یا کامپوزیت ساخته می شوند.و دکتر مایکل بانسر

یک روش برای کمتر خراشیده شدن سطح دندان با اسید ملایم را به راحتی کشف کرد. این روش سطحی ایجاد می کند تا عامل پیوند بهتر می تواند به دندان ها  برسد، ونیر دندانی را بسیار پایدار و جذاب تر کند.

ساخت ونیرهایی که امروزه از آن می کنیم در اوایل دهه 80 شروع شد.ونیر ها مقرون به صرفه تر هستند و آسان تر جاگذاری می شوند،همین دلایل باعث شده  که استفاده از آن برای افرادی که دغدغه زیبایی دارند در اولویت قرار گیرد.

ونیرهای امروزی

ونیرهای امروزی

اگر میخواهید از روکش های امروزی استفاده کنید، می توانید از بین روکش های سنتی و روکش های غیر آماده یکی را انتخاب کنید.

به هنگام  استفاده از روکش های سنتی، دندانپزشک شما مقدار بسیار کمی از مینای دندان را از دندان یا دندان که روکش دریافت می کنید را برمی دارد. سپس، دندانپزشک روکش را روی دندان هایی که کمی تراشیده شده اند قرار می دهد.

دریافت روکش های دائمی دو تا چهار هفته طول خواهد کشید. اگر شما در این مدت نگران زیبایی لبخند خود هستید، می توانید از روکش های موقت استفاده کنید.

به هنگام استفاده از ونیرهای آماده نشده، نیاز به انجام هیچ تغییر و یا تراشیدگی روی دندان های طبیعی وجود ندارد زیرا ونیر ها به طور مستقیم بر روی دندان ها قرار می گیرند.

قبل از قرار دادن روکش های دائمی، دندانپزشک چکاپ نهایی را برای بررسی نمای ظاهری دهان شما انجام می دهد. تنظیمات در رنگ روکش می تواند در این مرحله انجام گیرد. اگر روکش کاملا متناسب نباشد، دندانپزشک می تواند آن را برش دهد.

پس از تميز كردن، صاف كردن دندان، دندانپزشك ونیر را به دندان تان متصل خواهد كرد. حتی پس از آن که روکش روی دندان ها قرار می گیرد،باز هم  دندانپزشک میتواند تنظیمات مورد نیاز را انجام دهد.

وینرهای امروزی بین 10 تا 30 سال دوام دارند که نشان دهنده پیشرفت زیادی در روند ساخت آن در سال های اخیر است.

جلوه طبیعی ونیر دندانی

جلوه طبیعی ونیر دندانی

یک مشکل با ونیرها چیزی است که افراد به نام “دندان چیکلت” نامگذاری کرده اند.به این معنی که دندانها ظاهر مصنوعی دارند، زیرا آنها بیش از حد بزرگ، سفید هستند و یا شکل طبیعی ندارند.

دندان هایی که دقیقا، کاملا صاف چیکلت به نظر می رسد.در ابتدا، مردم با ظاهر غیر طبیعی وینر ها کنار می آمدند ، زیرا تمرکز روی زیبا به نظر رسیدن دندان هایشان بود.

حتی اگر یک دندانپزشک فقط از یک یا دو ونیر برای پوشش دندان آسیب دیده استفاده می کرد، این روکش به دلیل اینکه با بقیه دندان ها از نظر شکل یا رنگ مطابقت نداشت، متفاوت به نظر می سید.

واقعیت این است که مردم متوجه شده اند که رعایت یکسری نکات ظریف و مهم کمک می کند که طبیعی تر و جذاب تری داشته  باشند. پس از دیدن بسیاری از لبخند های  چیکلت در ستاره های هالیوود، بیماران خواستار روکشی برای دندان های خود شدند که ظاهری طبیعی تر داشته باشد.

طبیعی است که رعایت ظرافت کاری روی ونیر دندانی گران تر است، اما بسیار ارزشمند است. هدف این است که آنها طوری به نظر برسند که گویی به شما تعلق دارند، با این ترتیب از داشتن دندان هایی سفید و زیبا لذت خواهید برد.

دندانپزشکان امروز برای پرهیز از ساخت دندان هایی با ظاهر مصنوعی، زمان و تلاش بیشتری را برای ساخت و استفاده از ونیر دندانی اختصاص می دهند. دندانپزشکان با افرادی که مسئول ایجاد کلاهک پرسلن در آزمایشگاه های تخصصی هستند کار می کنند. رسیدن به ظرافت در لبه ها، شکل مناسب برای مطابقت با دندان های واقعی و رنگ آنها، از مواردی هستند که برای ایجاد یک وینر زیبا باید رعایت شود.

How Have Dental Veneers Changed Over Time?

برای مشاهده انواع طرح درمان مربوط به درمان ونیر دندانی به بخش دندان پزشکی زیبایی مراجعه کنید.
چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.
همچنین مشاوران این مرکز پاسخگوی سوالات احتمالی شما خواهند بود.