طبق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) ، در دهه گذشته ، تقریباً 17 درصد کودکان 5 تا 19 سال دارای حفره های درمان نشده بوده است.

حفره هایی که به آن پوسیدگی دندان نیز گفته می شود ، نتیجه پوسیدگی دندان درمان نشده است. با گذشت زمان ، این پوسیدگی دندان می تواند سوراخ هایی ایجاد کند که در اعماق دندان شما قرار دارند ، گاهی اوقات تا ریشه پیش می رود.

خوشبختانه با رویکرد مناسب در بهداشت دهان و دندان می توان از حفره های اولیه جلوگیری کرد – و حتی خود به خود بهبود یافت.

در این مقاله ، ما در مورد چگونگی ایجاد حفره ها ، چگونگی جلوگیری از حفره و نحوه معکوس کردن مراحل اولیه پوسیدگی دندان صحبت خواهیم کرد.

چگونه حفره ایجاد می شود؟

چگونه حفره ایجاد می شود؟

پوسیدگی دندان و ایجاد حفرات بعدی هنگامی اتفاق می افتد که دندان های شما در معرض اسیدهای تولید شده توسط باکتری های دهان قرار بگیرند.

پنج مرحله از پوسیدگی دندان وجود دارد که به ایجاد حفره کمک می کند:

تراشیدن اولین مرحله پوسیدگی دندان زمانی اتفاق می افتد که مینای دندان در معرض اسیدهای باکتری های متقابل با قندها و نشاسته ها باشد.

پوسیدگی مینا. مرحله دوم پوسیدگی زمانی اتفاق می افتد که مینای دندان خراب شود. در این مرحله ، سوراخ هایی (حفره) در دندان های شما ایجاد می شود.

پوسیدگی عاج. مرحله سوم پوسیدگی دندان پس از رسیدن پوسیدگی به عاج که بافت نرم زیر مینای دندان است ، اتفاق می افتد. در این مرحله از پوسیدگی ، حفره به احتمال زیاد دردناک خواهد بود.

پوسیدگی پالپ. مرحله نهایی و اصلی پوسیدگی زمانی است که حفره به پالپ رسیده است که در آن اعصاب و رگ های خونی دندان قرار دارد. پس از رسیدن به پالپ ، التهاب شدیدتر است.

آبسه این موارد می توانند هنگامی اتفاق بیفتند که باکتری های داخل حفره در زیر پالپ پخش شده و یک جیب چرک تشکیل دهند. در بعضی موارد ، آبسه دندان ممکن است مورد توجه قرار نگیرد – اما اغلب اوقات ، آبسه بسیار دردناک است.

زمان مشخصی برای توسعه حفره وجود ندارد. پوسیدگی دندان تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد.

با این وجود ، بهداشت نامناسب دهان و دندان بیشترین تأثیر را در ایجاد سریع حفره دارد.

آیا می توانید یک حفره را معکوس کنید؟

چگونه حفره ایجاد می شود؟

اگر حفره ای در آغاز یا مراحل اولیه فرآیند از بین بردن مواد معدنی ، اولین مرحله از پوسیدگی دندان ، گرفته شود ، معمولاً قابل برگشت است.

در طی این مرحله ، رعایت بهداشت دهان و دندان برای بازیابی مواد معدنی موجود در دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی ضروری است. این به طور خاص شامل مسواک زدن و نخ دندان کشیدن منظم و همچنین تماس مداوم با فلوراید ، ماده معدنی است که به تقویت مینای دندان شما کمک می کند.

متاسفانه ، حتی با بهبود بهداشت دهان و دندان نمی توان همیشه از حفره جلوگیری کرد. در این موارد ، درمان حفره به عمق پوسیدگی دندان بستگی دارد.

گزینه های درمان حفره ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پر کردن برای حفره های کوچکتر از رزین یا پر کننده کامپوزیت استفاده می شود.

منبت یا منبت. از منبت یا منبت برای حفره هایی استفاده می شود که برای پر شدن طبیعی خیلی بزرگ هستند.

تاج ها تاج فلزی یا چینی ممکن است لازم باشد که حفره قسمت بیشتری از دندان شما را تحت تأثیر قرار دهد.

کانال های ریشه ای. کانال ریشه مواد پر کننده را به قسمت داخلی دندان شما وارد می کند ، معروف به پالپ. در صورت آسیب دیدن یا آلودگی پالپ از کانال های ریشه استفاده می شود.

استخراج کشیدن دندان مختص زمانی است که دیگر پوسیدگی دندان قابل درمان نباشد

چگونه می توان از تشکیل حفره در وهله اول جلوگیری کرد؟

حتی اگر بتوان ابتدا پوسیدگی دندان را معکوس کرد ، حفظ بهداشت دهان و دندان همچنان بهترین راه برای جلوگیری از تشکیل حفره است.

در اینجا برخی از مهمترین اقداماتی که می توانید برای انجام بهداشت مناسب دهان و دندان انجام دهید وجود دارد:

دندان های خود را حداقل دو بار در روز با خمیر دندان های حاوی فلوراید شتسشو دهید. این به شما کمک می کند تا از تجمع پلاک جلوگیری کرده و آسیب اولیه در مینای دندان برطرف شود.

برای جلوگیری از تجمع پلاک بین دندان ها ، دندان های خود را روزی یک بار نخ دندان بکشید. استفاده از نخ دندان بهتر است شب قبل از خواب انجام شود تا از تغذیه شبانه باکتری جلوگیری شود.

با انجام فعالیت هایی مانند نوشیدن آب حاوی فلوراید و استفاده از محصولات حاوی فلوراید ، قرار گرفتن در معرض فلوراید را افزایش دهید. در برخی موارد ، حتی می توانید از دندانپزشک خود برای درمان های حاوی فلوراید یا تجویز فلوراید برای استفاده در خانه بخواهید.

از استفاده غذاهای بیش از حد شیرین و نشاسته ای دوری کنید. این نوع غذاها بیشترین نقش را در پوسیدگی دندان دارند. هنگامی که از این غذاهای شیرین لذت می برید ، مطمئن شوید که بعد از آن مسواک خوبی بزنید.

حداقل 6 ماه یک بار برای تمیز کردن ، یا اگر دندانپزشک شما تمیز کردن های مکرر را توصیه میکند ، بیشتر به دندانپزشک مراجعه کنید.

اگر حفره ای دارید که باید پر شود ، درمان را به تاخیر نیندازید. پر کردن حفره بلافاصله – حتی اگر ریز باشد – می تواند به جلوگیری از پوسیدگی بیشتر دندان در خط کمک کند.

چه موقع به دندانپزشک مراجعه کنید

لکه سفید روی دندان معمولاً اولین علامت ایجاد حفره است. با گذشت زمان ، این لکه سفید می تواند قهوه ای یا سیاه شود. در نهایت ، این تغییر رنگ روی مینای دندان جای خود را به سوراخ دندان می دهد.

علائم دیگر حفره ای که مراجعه به دندانپزشک را تضمین می کند ممکن است باشد:

  • حساسیت به غذاهای گرم یا سرد
  • قدرت تحرک هنگام خوردن شیرینی
  • درد هنگام جویدن یا گاز گرفتن
  • دندان درد یا درد شدید ، بخصوص هنگام غذا خوردن

همیشه مهم است که برای معاینه دندان سالانه برنامه ریزی کنید . پر کردن حفره بهترین راه برای جلوگیری از گسترش پوسیدگی دندان به عاج یا پالپ دندان است.

حفره ها یکی از رایج ترین اشکال پوسیدگی دندان به حساب می آیند و شاید یکی از آسان ترین اشکال برای درمان آن باشد.

خوشبختانه با برداشتن گام هایی در جهت رعایت بهداشت دهان و دندان می توان مراحل اولیه حفره را برعکس کرد.

در طی تخلیه اولیه مین زدایی ، قرار گرفتن در معرض فلوراید ، مسواک زدن و نخ دندان کشیدن روزانه و تمیز کردن منظم می تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده یا حتی آن را معکوس کند.

https://www.healthline.com/health/can-you-reverse-a-cavity