آرامبخشی دندان چیست؟ و چه تاثیری بر ترس شما از دندانپزشکی دارد؟

برای آرامبخشی دندان ها از انواع مختلفی تکنیک  استفاده می‌شود ، برای آرام کردن بیمار قبل و در طی یک روش دندانپزشکی یا برای راحتی بیشتر بیماران در طی مراحل طولانی پوشش می دهد.

شما احتمالا با گازهای تنفسی آشنا هستید که بسیاری از مردم قبل از انجام مراحل دندانپزشکی مانند گرفتن تاج و یا کانال های ریشه دریافت می کنند.

با این حال، آرامبخشی دندان ها در سطح پیچیده تری نسبت به گازهای تنفسی قرار دارد و گزینه های بسیاری برای بیمارانی که احساس اضطراب دارند یا حتی از مراجعه به  دندانپزشکی می ترسند را شامل می شود.

آرامبخشی دندان بخشی از مدیریت درد نیست که دندانپزشک به شما ارائه دهد. با این حال، اگر قرار گرفتن لوله در دهان برای شما ترسناک است، آرامبخشی دندان میتواند شما را به نقطه ی که شما بتوانید آن را دریافت کنید، قرار بگیرد. با انواع خاصی از آرامبخشی، حتی ممکن است به یاد داشته باشید بیاد نیاوردید که این روش را دریافت نکرده اید، در صورتی که شما  بیدار بودید.

انواع روش های آرامبخشی دندان

 

گازهای تنفسی

اکسید نیتروژن، که معمولا به عنوان گاز تنفسی شناخته می شود، برای آرام کردن بیماران طی مراحل انجام درمان دندان استفاده می شود. در حالی که از گاز تنفسی استفاده می کنید، هشیار خواهید بود، اما به محض اینکه تنفس را متوقف کنید بسیار سریع می سوزد.اغلب موارد بیمارانی که به عنوان آرام بخش از این گاز استفاده می کنند اجازه داده می شود تا آن را با خود به خانه ببرند.

هنگامی که گاز تنفسی را دریافت می کنید، دندانپزشک به شما یک دستگاه بینی می دهد که از طریق آن بتوانید گاز را تنفس کنید. اثرات بسیار خفیف است و شما سریعا گاز را احساس خواهید کرد، گاهی اوقات به محض 30 ثانیه پس از شروع به تنفس در آن این اتفاق می افتد.

 آرامبخشی دندان و دهان

 آرامبخشی دندان و دهان

آرام بخش دهان، همچنین به معنای آرام بخشی با آگاهی نیز می باشد، که شامل دوز تجویز شده آرام بخش قبل از عمل شما می شود. بسته به پرونده شما، ممکن است یک قرص را شب قبل ، و یک قرص در ساعت قبل از این انجام درمان مصرف کنید.در غیر این صورت مستقیما با نظر پزشک قرص را دریافت خواهید کرد.

در این نوع آرامبخشی شما در طی درمان بیدار می مانید، اما به میزان قابل توجهی شما را آرام می کند. بیماران مبتلا به استرس بالاتر از این نوع روش استفاده می کنند.

اگرچه در طول عمل شما بیدار هستید، اکثر بیماران پس از اتمام آن، خیلی کم از اتفاقاتی که در طول درمان افتاده را به خاطر دارند.

بسته به پرونده شما، در حالی که شما تحت آرام بخش دهان قرار می گیرید، ممکن است تجهیزاتی که میزان ضربان قلب، فشار خون و تنفس خود را کنترل می کنند، به شما متصل شود یا ممکن است از این نوع نظارت استفاده نکنید. همه این موارد به عواملی که دندانپزشک شما در نظر میگیرد بستگی خواهد داشت

آرام بخش باعث احساس خواب آلودگی می شود، اما روز بعد، تمام اثرات آن از بین خواهد رفت. با این حال، برای بازگشت به منزل به اتوموبیل احتیاج خواهید داشت، پس از یکی از دوستان و یا افراد خانواده خود بخواهید که همراه شما به مطب بیاید. 

آرام بخش iv

آرام بخش های IV با هم تفاوت هایی دارند: اولین نوع آن بگونه ای است در حالت خواب و بیداری قرار می گیرید، اما خیلی از اتفاقاتی که در محیط اطرافتان می گذرد آگاه نیستید.

این نوع از آرامبخش  باعث می شود احساس خواب آلودگی کنید و پس از پایان درمان، هیچ یک از اقدامات را به یاد نمی آورید. با این حال، شما آگاه نیستید، اما اگر دندان پزشک شما را صدا بزند،بیدارید.

بیهوشی عمومی

گزینه دیگر آرامبخشی دندان، بیهوشی عمومی است، که این روش نسبت به استفاده از گاز های تنفسی غیر معمول است و فقط برای بیمارانی که نیاز به عمل جراحی قابل توجهی دارند یا کسانی که به سایر انواع آرام بخش ها مقاوم هستند، استفاده می شود.

با بیهوشی عمومی، شما کاملا ناهشیار هستید. این روش باید در یک بیمارستان یا یک کلینیک تخصصی با یک متخصص بیهوشی پرستار یا یک متخصص بیهوشی انجام شود تا آنها دائما بر علائم حیاتی بیمار نظارت داشته باشند. 

چه نوع از آرامبخشی دندان را دندانپزشک می توانند انجام دهند؟

 دندانپزشکان می توانند گاز های تنفسی و یا قرص های آرام بخش دهان را تجویز کنند. اغلب دندانپزشکان در ارائه آرامبخش IV نیز تایید شده هستند.

با این حال، برای دادن هر گونه آرام بخش عمیق یا بیهوشی عمومی، در وحله اول دندانپزشک باید برنامه خاصی را برای بیهوشی عمومی در نظر بگیرد.به همین منظور بعضی از دندانپزشکان با یک متخصص بیهوشی دندانپزشکی که آموزش های لازم را میداند، کار می کنند.

آیا من به آرامبخش دندان نیاز دارم؟

اگر قبل از قرار ملاقات برای درمان دندان، با دندانپزشک خود در مورد ترس و نگرانی تان صحبت کنید، دندانپزشک شما نوع آرامبخشی که در مورد خاص به شما کمک خواهد کرد توصیه می کند.

 بیمارانی که  دارای عصب حساس یا دهان کوچک که درد بیشتری را باید تحمل کنند به آرامبخش نیاز دارند.

سایر بیماران نیاز به آرامش دارند با روش های پزشکی بر اضطراب و ترس خود غلبه کنند. آرامبخشی دندان یک کار رایج است زیرا برای بسیاری از مردم، مراجعه به دندانپزشک، اضطراب و درد را تحریک می کنند.

اضطراب خود را نادیده نگیرید؛ از دندانپزشک خود بپرسید و برای مراجعات بعدی از دندان پزشک مشاوره بگیرید.

Learn About Dental Sedation

برای مشاهده انواع طرح درمان مربوط به آرامبخشی دندان به بخش خدمات درمان ریشه دندان مراجعه کنید.
چنانچه تمایل به دریافت وقت دندانپزشکی اندودونتیکس در مطب دارید، با شماره های تلفن کلینیک دندانپزشکی دکتر مشاری تماس بگیرید.